У време индустријске револуције, крајем деветнаестог и почетком двадесетог века, јавија се потреба за организовањем радника у циљу побољшања услова рада и повећања зарада. Први скупови радника, организовани углавном у Великој Британији и земљама Западне Европе, били су организовани спонтано и они су били основа за стварање синдиката.
Синдикат је организација коју стварају радници . Синдикат може представљати раднике у одређеној привредној грани или у одређеној фирми , а успоставља се како би побољшао и одржао плате , накнаде и радне услове. Синдикати се обично уједињују у удружења синдиката и синдикалне централе.
У многим земљама синдикат може добити статус правног лица . Такви синдикати имају одређена законска права и овлашћења, а најважније је право колективних преговора са послодавцем како би побољшао плате, радно време и друге услове из уговора о раду радника које представља, што значи да те ствари не успоставља једнострано управа, него их договарају обе стране . Кад синдикати немају таква права ни овлашћења, обично прете штрајком и другим колективним акцијама како би вршили притисак на послодавца.
Синдикати се могу укључити иу шире политичке и друштвене контроверзе, па су у неким земљама блиско повезани са политичким странкама . Синдикати често користе своју организациону снагу да промовишу друштвене мере и законе који одговарају њиховом чланству или радницима уопштено.
Синдикат се основа са циљем да преговара са послодавцем и избори бољи статус и заштиту права запослених, односно да унапреди животни стандард радника.