Роса Луxембург – кратка политичка биографија
Роса Луxембург Стифтунг носи име једне од највећих револуционарки двадесетог века. Роза Луксембург (Роса Луxембург) је била марксистичка теоретичарка, револуционарка и социјална филозофкиња.
Роза Луксембург (1871–1919) је била представница демократског социјализма у Европи. Свим снагама је настојала да спречи избијање Првог светског рата (1914–1918.). Карл Либкнехт (Карл Лиебкнецхт) и Роза Луксембург су били најважнији представници интернационалистичке и антимилитаристичке тенденције у предратној Социјалдемократској партији Немачке (СПД). Када је СПД одлучила да подржи немачку ратну политику, Роза Луксембург и Карл Либкнехт су били искључени из партије. Подржала је Руску револуцију 1917. године, али је, као револуционарна демократкиња, задржала одређену дистанцу и оштро критиковала диктаторску политику бољшевика.
Роза Луксембург је припадала дискриминисаној и често прогоњеној мањини. Била је Јеврејка и мада није била религиозна, није могла избећи судбину многих жртава антисемитизма. Живела је у периоду оптерећеном предрасудама према свему што је радила. Докторирала је у време када је мали број жена могао стећи академско образовање. Била је једна од ретких жена које су активно учествовале у политичком животу. Предрасуде према женама, а посебно према онима са истакнутом јавном улогом, биле су распрострањене у целом друштву, па и у левичарским партијама. Иако је добила немачко држављанство, њени политички противници су је увек сматрали странкињом, Пољакињом и Јеврејком.
Активизам Розе Луксембург је повезан с развојем међународног радничког покрета, као и са борбама између различитих тенденција у том покрету и његовим распадом. После искључења из СПД, учествовала је у оснивању Спартакистичке лиге, марксистичке револуционарне групе од које је касније настала Комунистичка партија Немачке (КПД, 1919).
Активно је учествовала у неуспешној револуцији у Немачкој 1918–1919. Устанак су угушили остаци монархистичке армије и десничарске протофашистичке паравојне формације, Фрајкорпс (Фреикорпс), које је послала Влада. У јануару 1919, Роза Луксембург, Карл Либкнехт и хиљаде других били су ухапшени, мучени и брутално убијени.
Роза Луксембург се одлучно борила против рата и диктатуре, увек инсистирајући на вези између политичке слободе и социјалне једнакости. Многи савремени политички покрети, из целог света, своју снагу црпе из њених промишљања и активизма.