Са јавне расправе одржане у Нишу
Сматрамо да је нацрт доста недоречен и да има много детаља који су негативни за самог запосленог. Ограничавање деловања штрајка унутар саме организације и у оквиру самог радног места је чињеница која спречава да се доведу до краја многе ствари, а тиме се и губи на самом ефекту штрајка. Има доста проблема и у минимуму процеса рада и одлучивања, а проблематични су и детаљи који се тичу права и обавеза послодаваца и синдиката, јер су недоречени, па би могло да се деси да их послодавац злоу потреби због њиховог двосмисленог значења -рекао је Милан Петрић, потпредседник Удружених синдиката Србије Слога.
Нисмо за овај закон, већ за колективни уговор којим ће се решити односи и све специфичности једног колектива -рекао је Миодраг Ранђеловић, председник Савеза самосталних синдиката града Ниша. Нацрт Закона о штрајку је средство у рукама запослених и послодавци ту не могу да очекују равнотежу и равноправност -рекао је државни секретар Зоран Мартиновић
Нацрт новог Закона о штрајку, који је од недавно презентован јавности, већ је изазвао негативне реакције синдикалаца који тврде да нам тај закон не треба и да ће његовим усвајањем бити погоршан положај радника. Своје замерке и сугестије синдикалци су изнели на јавној расправи одржаној у Нишу, на којој су говорили и представници Министарства рада, запошљавања и социјалне политике. Шта све доноси нови закон објаснио је Зоран Мартиновић, државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике
-Овај нацрт није резултат рада само министарства већ и синдиката и послодаваца, па је тако доста о њему полемисано у току саме израде. Оно што га разликује од закона који је сада на снази јесте да је усаглашен са новим Уставом Републике Србије и са међународним директивама и конвенцијама. Доминантне теме су начин ограничавања права на штрајк и начин утврђивања минимума процеса рада у оним делатностима од општег интереса. До сада је минимум процеса рада могао да утврди послодавац или оснивач, док се новим законом предвиђа да се утврди колективним уговором. Дакле, омогућава се учешће синдиката у тим просецима, да то не би била једнострана одлука или оснивача или послодавца -рекао је Мартиновић и додао:
– Поред тога што минимум процеса рада доминантно треба да се утврди колективним уговором, уводи се и могућност арбитраже или споразума између штрајкачког одбора и послодавца. У Савезу самосталних синдиката Србије, а самим тим и Ниша, су против овог закона и кажу да ће он допринети погоршању положаја запослених.
– Хоћемо у Европу, а нигде у Европи не постоји такав закон. Изгледа да је циљ Владе да једну тему коју може регулисати колективни уговор, стави у неки закон коме то ништа не би значило. Овим законом ће се сасвим сигурно погоршати положај радника јер сваки колектив има своје специфичности. Када се одређује минимум процеса рада, како исти одредити у фабрици пумпи и на хирургији. Зато нисмо за овај закон, већ за колективни уговор којим ће се решити односи и све специфичности једног колектива -рекао је Миодраг Ранђеловић, председник Савеза самосталних синдиката града Ниша.
С друге стране, државни секретар Зоран Мартиновић напомиње да је нацрт Закона о штрајку средство у рукама запослених.
– Послодавци ту не могу да очекују равнотежу и равноправност, имајући у виду да су они, на неки начин, произвели оно што се предвиђа овим законом. Дакле, закон је више на страни радника -каже Мартиновић.
Представници појединих синдиката као велики недостатак нацрта закона виде што је непотпун и недоречен.
Сматрамо да је нацрт доста недоречен и да има много детаља који су негативни за самог запосленог. Ограничавање деловања штрајка унутар саме организације и у оквиру самог радног места је чињеница која спречава да се доведу до краја многе ствари, а тиме се и губи на самом ефекту штрајка. Има доста проблема и у минимуму процеса рада и одлучивања, а проблематични су и детаљи који се тичу права и обавеза послодаваца и синдиката, јер су недоречени, па би могло да се деси да их послодавац злоу потреби због њиховог двосмисленог значења –рекао је Милан Петрић, потпредседник Удружених синдиката Србије Слога.
Штрајк само на радном месту?
Иако иноги синднкалци замерају да ће нови Закон о штрајку забранити окупљање и штраковање ван радног шеста, државни секретар Мартиновић наводи да су то неосноване прииедбе.
-Имајући у виду да постојећи Закон о штрајку такође дефинише иесто штрајка као просторије послодавца и не дефинише никаква друга иеста, новим законом се иде корак више тако јер говори да се штрајк организује на радном месту, у просторијама послодавца или у пословном простору, али и на другом месту у складу са законом. Дакле, закон дефинише и друга месга, а то може бити било које место, али се то онда претвара у протест који се дефинише неким другим прописима -објаснио је државни секретар.
- Izvor:Narodne novine