B92.net– Београд — Представници Владе Србије и Савеза самосталних синдиката (СССС) о изменама и допунама Закона о раду.
Представници Владе и СССС-а сагласили су се да наредних недеља треба формирати комисије чији би чланови били укључени у доношење измена и допунама Закона о раду, изјавио је Тањугу потпредседник СССС-а Зоран Михајловић.
Он је рекао да су у разговору са председником СССС-а Љубисавом Орбовићем учествовали први потпредседник Владе Александар Вучић, као и министри финансија и привреде Лазар Крстић и Саша Радуловић.
Михајловић је рекао да је на састанку било речи о томе да се у наредном периоду формирају две комисије – једну би чинили представници синдиката, а другу представници владе.
„Очекујемо да ћемо у наредне две недеље имати ширу слику о томе како ће се посао обавити, будући да је реч о веома обимном послу и важном закону“, казао је Михајловић и додао да се конкретан текст са изменама не може очекивати пре марта идуће године.
Михајловић је рекао да очекује да ће се од октобра почети са конкретним радом на изменама закона, а да ће цео посао трајати нешто дуже.
Удружени синдикати Србије „Слога“ саопштили су раније данас да је Закон о раду витални национални интерес, и да као такав „не може бити предмет појединачних разматрања синдиката и политичких ауторитета, нити се он може разматрати на Социјално економском савету (СЕС)“.
„СЕС треба хитно расформирати, јер је као владино тело одавно својим (не)радом изгубило кредибилитет, а начином како је формиран и ко су његови представници, дискредитовано од самог свог оснивања“, наводи се у саопштењу тог синдиката.
Удружени синдикати Србије „Слога“ навели су да би измену Закона о раду, која је ипак неопходна, требало да прати шира јавна расправа, уз учешће свих релевантних чинилаца, од синдиката са реалном снагом и чланством, до послодаваца, стручне јавности и медија, како би се размотрили сви ефекти и где би се искључиво консензунсом дошло до одрживог решења.
Зоран Михајловић из СССС-а рекао је да се слаже са тиме да би Закон о раду требало да се анализира на ширем нивоу и да недостаје јачи социјални дијалог, али сматра да баш зато не би било добро расформирати СЕС, јер то тело доприноси таквом начину комуницирања.
Први потпредседник владе Александар Вучић рекао је прошле недеље да влада мора да направи бољи бизнис амбијент за улагање, као и да ће о новом закону о раду разговарати са синдикатима од данас.
Он је рекао да „влада то мора да учини, не зато што нас неко тера, већ зато што је то услов опстанка Србије“.
Државни секретар Министарства рада Зоран Мартиновић рекао је Тањугу прошле недеље да радна група још није разматрала измене и допуне Закона о раду, а да ће „ових дана у њу бити укључени и представници министарстава привреде и финансија“.
„Укључујуци све разлоге који доводе до измене закона о раду, претпостављам да ће тај процес бити компликованији, сложенији, али уколико се определимо да изменимо само она решења која би се брзо одразила на привредни амбијент, онда би то могло да се уради у врло кратком року“, казао је Мартиновић.
Он је напоменуо да постоји могућности да текстови оба закона буду истовремено разматрани, и то у пакету са неким другим прописима који треба да се одразе на стварање повољнијег пословног амбијента у Србији.
ИЗВОР: ТАЊУГ