Zakon o radu je vitalni nacionalni interes, i kao takav ne može biti predmet pojedinačnih razmatranja sindikata i političkih autoriteta, niti se on može razmatrati na Socijalno ekonomskom savetu (SES).
Socijalno ekonomski Savet treba hitno rasformirati, jer je kao vladino telo odavno svojim (ne)radom izgubilo kredibilitet, a načinom kako je formiran i ko su njegovi predstavnici, diskreditovano od samog svog osnivanja.
Udruženi sindikati Srbije “Sloga” ostaju pri stavu da bi izmenu Zakona o radu, koja je ipak neophodna, trebalo da prati šira javna rasprava, uz učešće svih relevantnih činioca, od sindikata sa realnom snagom i članstvom, do poslodavaca, stručne javnosti i medija, kako bi se razmotrili svi efekti i gde bi se isključivo konsenzunsom došlo do održivog rešenja.
Smatramo da je po nacionalni interes Srbije opasno da se unapred, bez javne rasprave i sagledavnja svih efekata koje on donosi, i dalje tvrdi da se njegovom promenom pravi pogodnija klima za investitore i otvaranje novih radnih mesta, u kojem je glavni argument radnik kao jeftina radna snaga.
Imamo razloga da kao sindikat budemo zabrinuti, zato što se u javnosti sve češće pojavljuju informacije da se zakon priprema po modelu tzv „bele knjige” Američke privredne komore i stranih investitora, čiji predlog niko nije video, čime se direktno ugrožavaju nacionalni interesi Srbije i ostavlja prostor da se tzv. stranim ulaganjima ugroze privredne grane od opšteg nacionalnog interesa – kao što su, energetika, telekomunikacije, vodovoprivreda, šumarstvo, poljoprivreda, zaštita čovekove okoline i dr.
Sve ovo mora da nas snažno upozori, opomene ali i zabrine: da li smo kao nacija u stanju da definišemo model države, projektovane na sopstvenoj ideji građansko-socijalnog – demokratskog društva i pravne države sa vladavinom zakona?
Kopaonik, 16.09.2013. godine
Udruženi sindikati Srbije “Sloga”