Социјално-економски савет већ пола године не сазива седницу о спорним законима. Бела књига Америчке привредне коморе основни документ за радничка права?
СОЦИЈАЛНО-економски савет Србије није имао ниједну седницу већ пола године иако је управо ово Владино тело до сада морало да претресе и нови Закон о раду и Закон о штрајку. Представници државе, послодаваца и синдиката, који чине овај Савет, још од 28. марта нису сели за исти сто и укрстили ставове око радничких права, упркос томе што би оба ова прописа – око којих не постоји ни минимум консензуса – крајем године могла бити усвојена у парламенту.
– Социјални дијалог је сасвим гурнут у страну. Од када је премијер Ивица Дачић преузео председавање Саветом, ниједна седница није заказана јер је он имао других обавеза – каже Љубисав Орбовић, председник Савеза самосталних синдиката Србије и члан СЕС-а. – Самим тим овај Савет, иако је то његов основни задатак, није расправљао ни о једном важном закону који се тиче радничког законодавства, а оба су скандалозна. Предложене Измене закона о раду само су тачка на јадну и погубну приватизацију. Овим докуметом се упорно манипилише јер се, у лобирању овог закона, потеже теза да ће управо он омогућити нова радна места. А то је чиста бесмислица јер нових радних места нема! Сви предлози овог закона су преписани из такозване Беле књиге коју су заједно састављали Америчка привредна комора и Удружење страних инвеститора. Тај закон није у интересу радника у Србији, али синдикати, па ни остали социјални партнери, немају ни прилике да то званично кажу јер се већ пола године не сазива седница Социјално-економског савета.
МИНИМАЛАЦ НЕДИРНУТ
У Удруженим синдикатима Србије „Слога“ већ месецима позивају Владу Србије и колеге из послодавачких удружења да што пре сазову нову седницу Социо-економског савета и да се на њој под хитно размотри подизање вредности радног сата. Вредност минималца од 20.010 динара утврђена је у априлу прошле године и на снази је већ пуних 16 месеци, упркос инфлацији.
А да би Савет радио и заседао, макар једном месечно, Влада Србије је наменила 20,7 милиона динара у овој години. У плану рада за 2013. је зацртано да ће се представници државе, послодаваца и радника, бавити не само Законом о раду и Законом о штрајку, већ и минималном ценом рада, Изменама закона о безбедности и здрављу на раду, социјалном предузетништву, платама у локалној самопурави, запошљавањем у 2014. години… Ипак, све су ове теме у потпуности замрзнуте, а на последњој седници, одржаној 28. марта, само се расправљало о кадровским решењима.
И у осталим синдикатима, који не учествују у раду СЕС-а, имају приговоре на рад овог тела које је именовала Влада РС. Из „Асоцијације слободних и независних синдиката Србије“ траже да Министарство рада преиспита репрезентативност синдиката који су у СЕС-у и дозволи и осталим синдикатима учешће. Исти захтев има и руководство „Слоге“ и „Конфедерације слободних и независних синдиката“ јер сматрају да СЕС својим ћутањем намерно опструише интересе радника у корист послодаваца.
НЕМАР ИЛИ БОЈКОТ
У УНИЈИ послодаваца Србије такође имају приговор. Према речима председника УПС, Небојше Атанацковића, пре мартовске седнице била је заказана једна и у јануару, али се на њој није појавило довољно представника државе, што су остали партнери оценили као бојкот. А пре јануарске седнице, одржана је само једна и то у септембру – оснивачка.
Б. СТЈЕЉА | 12. септембар 2013. НОВОСТИ /Линк/