Аутор Гојко Влаовић | петак, 07 новембар 2014 RADNIK.RS[divider]
Синдикалне централе у Србији једнодушне у осуди смањења плата у јавном сектору
Одлука Владе Србије о смањену плата и пензија изазвала је револт синдиката који у својим редовима окупљају раднике у јавним предузећима, али и оних у којима држава није послодавац. С обзиром на иначе ниска радничка примања и високе трошкове живота, не изненађује незадовољство синдиката мерама штедње које спроводи Влада. Синдикалци су свако „замрзавање“ плата у периоду владавине коалиције предвођене Демократском странком дочекивали са негодовањем, тако да је било сасвим очекивано да ће одлука о смањењу примања коју је усвојила актуелна влада, предвођена Српском напредном странком, изазвати салве негодовања.
Смањењем плата највише ће бити погођени радници окупљени у Конфедерацији слободних синдиката (КСС) јер њу сачињавају синдикалне организације у свим највећим јавним предузећима у Србији. Ивица Цветановић, председник КСС, сматра да је смањење плата и пензија за 10 одсто неправедан и дискриминаторски чин.
– Ми нисмо нереални и себични. Свесни смо да се држава, нарочито после катастрофалних поплава које су задесиле Србију, налази у веома тешкој ситуацији и у беспарици. Сасвим је у реду да се тај трошак надокнади и да држава у условима економске кризе жели да колико–толико попуни буџет. Међутим, начин на који се то ради је потпуно погрешан. Терет штедње би требало да „падне на плећа“ свих, чиме би био лакше подношљив, а никако да пуну цену плаћају само неки. Нажалост, у овом случају је баш тако. Терет подносе само радници у јавним предузећима и установама и пензионери. Једноставно, држава у недостатку адекватне економске политике и неспособности да наплати порез од крупних приватних бизнисмена, примењује за себе најлакшу, а у суштини најнеправеднију меру, смањује зараде запосленима у јавном сектору, каже Цветановић. Он истиче да тако није морало да буде и да је КСС предложила Влади рационалан начин како да се терет штедње равномерно и равноправно подели, али он није прихваћен.
– Предлагали смо прво, после поплава, да се донесе закон који би прописао да се свима у држави умање зараде. Да је та мера усвојена, свим запосленима не би био одузето више од један одсто од плате. То се дакле не би ни осетило много на радничким зарадама, а држава би обезбедила додатна средства за буџет. Међутим, то није прихваћено, уз изговор да држава не може да нареди приватном сектору шта да ради. У сваком случају, оваквом одлуком држава неће решити своје економске проблеме, већ је само додатно осиромашила раднике. Власт иде „линијом мањег отпора“ и ради оно што је њој најлакше, не водећи рачуна да ли је то и најбоље за грађане. А радници у јавном сектору су грађани Србије. Не само да није спремна да богате више опорезује, држава чак није у могућности ни да наплати порез од најбогатијих људи. Србија из кризе може изаћи само проналажењем нових инвестиција и реиндустријализацијом, а не смањивањем плата запослених, наглашава наш саговорник. Коментаришући тврдње да у јавном сектору постоји вишак запослених, Цветановић истиче да ни то не одговара истини.
– Званични подаци показују да Србија спада у ред земаља са мањим бројем запослених у јавним предузећима и у администрацији у односу на неке сличне државе региона и света. С обзиром на то потпуно погрешно решење било би отпуштање запослених. Оно што је потребно спровести јесте прерасподела. Дакле, у оним деловима система где има више запослених, треба их пребацити у оне делове где има мањка. То је одговорно и рационално пословање, а не отпуштање. КСС се изричито противи отпуштањима у јавним предузећима, а у случају да се власт ипак одлучи на такав корак, ми ћемо позвати наше чланство на уличне протесте како бисмо заштитили права наших колега којима буде претио отказ. Надамо се да до тога неће доћи, али смо спремни да реагујемо, истиче Цветановић.
– Терапија за коју се определила Влада Србије у тежњи да оствари уштеде кроз смањење плата и пензија, је лоша и неће дати никакве резултате, каже за Радник Зоран Михајловић, секретар Савеза самосталних синдиката Србије. Пракса показује да она није успела ни у једној од земаља Европе које су је примењивале. Ове мере могу да дају одређене резултате на кратке стазе, међутим, ако до марта следеће године Влада не предузме неке конкретне кораке неће бити ништа од економског опоравка који најављује. Без нових инвестиција и запошљавања нема привредног развоја Србије без обзира на смањење плата и пензија.
Према његовим речима, мере које је применила Влада изазваће негативне ефекте јер ће смањити куповну моћ грађана, а то ће истовремено довести и до пада производње. На тај начин, смањење плата и пензија ће изазвати сасвим другачији ефекат од оног који је очекивала Влада.
– Међународни монетарни фонд, Америчка привредна комора у Србији и други страни послодавци врше притисак на Владу да смањи број запослених у јавном сектору. Уверен сам да се власти у Србији ипак неће одлучити на тај корак јер је реч о предузећима којима управљају њихови партијски кадрови. Верујем да ће између 19 до 20.000 радника прихватити да оде у превремену пензију, па да ће Влада својим страним партнерима то приказати као смањење броја запослених, наглашава Михајловић.
Зоран Стојиљковић, потпредседник Уједињених гранских синдиката „Независност“, истиче да је потез Владе везан за смањење плата и пензија погрешан и ризичан.
– Прво, на тај начин су смањена права запослених и пензионера, што је свакако, неправда а смањиће се потрошња и државни приходи. Према томе с обзиром да ефекти могу да буду само краткорочни јасно је да овакве мере неће донети било какве позитивне резултате, каже наш саговорник. Он додаје да је Влади Србије далеко лакше да среже примања запосленима и пензионерима него да рационализује субвенције и побољша наплату пореза.
– Ако би се одлучила за те потезе, власт би се замерила моћним људима и због тога свесно бежи од тога и оријентише се на оно што сматра да је по њу најбезболније, а то је смањење плата и пензија. Постоји могућност да следећи корак буде отпуштање људи у јавном сектору. Ипак, мислим да се Влада неће одлучити на то, јер је реч о предузећима којима управљају њени кадрови, па би власт на тај начин правила штету сама себи, истиче Стојиљковић.
Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, такође сматра да смањење плата у јавном сектору и пензија неће имати позитиван ефекат.
– Једино што ће те мере изазвати јесте веће сиромаштво. Плате у Србији су ионако мале и кад се додатно смање, то представља велики удар на раднички стандард. Посебно ако се узме у обзир да је до смањења примања дошло у тренутку када цене основних животних намирница расту. Ситуација може да постане још гора, јер не би било изненађење да следећи пример државе и приватни послодавци смање плате у предузећима чији су власници, истиче Веселиновић. Он каже да се ефекат уштеда неће осетити због чега су мере које Влада примењује потпуно нелогичне и наглашава да је његова синдикална централа спремна да изађе на улицу и протестује у случају да буде донета одлука о отпуштању запослених у јавном сектору.
– Донели смо одлуку да подржавамо сваки штрајк, сваки протест који се организује, а у корист је људи који живе од свог рада, без обзира на то да ли смо у тој грани репрезентативни синдикат или не, и да ли су наши представници заступљени у штрајкачким одборима. Као синдикалци дужни смо да будемо солидарни са својим колегама без обзира на то ко је у ком синдикату, у којој грани или предузећу, јер све нас муче исти проблеми.
Лицемерје власти
Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката, категорична је у својој тврдњи да мере Владе ни на кратке стазе неће изазвати никакав позитиван ефекат.
– Спровођење оваквих мера је потпуно бесмислено, а посебно у ситуацији када власт и даље спроводи страначко запошљавање. Ми имамо информације са терена да се у неким јавним И комуналним предузећима запошљавају нови људи и то искључиво на основу страначке припадности. То показује лицемерје власти. На једној страни причају о уштедама и смањују плате радницима и пензионерима, а са друге стране настављају са политиком страначког запошљавања, и у јавна предузећа, за која тврде да у њима има вишка запослених, доводе нове људе.
Србијагас ће „појести“ уштеде
– Смањењем плата и пензија за 10 одсто држава ће уштедети ону количину новца коју даје јавном предузећу „Србијагас“, како би оно могло нормално да функционише. Право решење било би да је држава смањила примања неких функционера која су огромна, потрудила се да наплати порезе тајкунима, увела додатне порезе богатима. То су све начини који се примењују у развијеним земљама, али ето код нас једини начин „борбе против кризе“ јесте смањење зарада, истиче Жељко Веселиновић.