У својим захтевима, произвођачи сунцокрета су добили подршку и једне синдикалне организације. Наиме, Миодраг Шормаз, председник Синдиката индустријских радника „Слога“, каже за Данас да је Влада Србије дужна да одмах почне посредовање између пољопривредника и откупљивача сунцокрета.
Београд – Међу пољопривредницима који су незадовољни откупним ценама сунцокрета дошло је до размимоилажења, па су тако они из околине Панчева и Вршца наставили јуче да тракторима блокирају путне правце у околини Панчева, док су пољопривредници из Зрењанина одустали од блокаде у очекивању нових преговора са уљарима који су најављени за данас.
– Пољопривредници из Панчева и Вршца су одлучни да наставе протест све до испуњења захтева. Не знам због чега су ратари из околине Зрењанина прекинули протест и нисмо обавештени о томе да је у плану сусрет произвођача сунцокрета и уљара. Ми се уздамо да ће Министарство пољопривреде успети да договори са уљарима откупну цену која је за нас прихватљива. Очекујемо да нам уљари понуде најмање 35,8 динара за килограм сунцокрета, што је произвођачка цена. Неприхватљива је првобитно понуђена цена сунцокрета од 27 динара за килограм, када истовремено цена сојине сачме, која настаје као отпад у производњи уља, у ринфузу кошта 21 динар за килограм, а упакована кошта и више од 30 динара. С обзиром на износ откупне цене сунцокрета, уље у продавницама би требало да буде јефтиније за 50 одсто него што је то случај сада. Дакле, не само да ми пољопривредници имамо разлог за протест против уљара већ би против њихових нереалних цена требало да се побуне и потрошачи у градовима – каже за Данас Мирослав Грубанов, председник удружења пољопривредника „Паори“.
Нови пут Панчево-Београд, затим путеви Панчево-Вршац и Панчево-Зрењанин били су јуче блокирани на два сата, уз сат паузе све до 21 сат, чиме се ушло у 13. дан протеста. Грубанов је истакао да ће се пољопривредници о наставку протеста изјаснити накнадно.
С друге стране, пољопривредници из Зрењанина одустали су од раније најављених блокада путева и вожње тракторима до Београда.
– Сачекаћемо преговоре, покушаћемо још једном да на тај начин дођемо до договора, а онда видети шта ћемо даље. Ми имамо много посла на њивама и морамо да радимо – рекао је секретар удружења пољопривредника Зрењанин Драгомир Мијатов.
Агроекономиста Миладин Шеварлић истиче за Данас да је држава дужна да се у проблем укључи као медијатор између супротстављених страна како би се нашло адекватно и праведно решење.
– Ако се за неки производ нуди цена која не покрива трошкове производње то је веома лоше за произвођаче а и развој пољопривреде у целини. Цене морају да буду реалне. Нажалост у Србији још од 1981. године нико не финансира истраживања која би показала шта су то реалне цене у пољопривреди, тако да у овом тренутку не постоји репер према којем би могле да се одреде адекватне цене пољопривредних производа, укључујући ту и сунцокрет. Треба такође нагласити да је приликом приватизације пољопривредних добара онемогућено задругарима да постану власници имовине, односно задруга у које су годинама улагали свој рад. Велика је неправда што у процесу реституције није омогућена и реституција задружне имовине. Произвођачи сунцокрета се очито у овом тренутку налазе у великом проблему и једини начин да поправе свој положај јесте тај да оснују своје привредне субјекте, односно задруге и да се на тај начин адекватно укључе у преговоре са уљарима и државом и изборе реалне цене за свој производ. Они сада делују као лобистичке групе, али се показује да је то недовољно како би остварили своје циљеве – сматра Шеварлић.
У својим захтевима, произвођачи сунцокрета су добили подршку и једне синдикалне организације. Наиме, Миодраг Шормаз, председник Синдиката индустријских радника „Слога“, каже за Данас да је Влада Србије дужна да одмах почне посредовање између пољопривредника и откупљивача сунцокрета.
– Иако се држава одлучила за формирање слободног тржишта, она је у обавези да се умеша у проблем настао око откупне цене. Дужна је да посредује и да својим механизмима испита улогу монопола и картела у ланцу тржишта – истиче Шормаз. Наш саговорник наглашава да је пољопривреда годинама уназад у рукама монополиста и картела, који због недостатка конкуренције и слабе државе увек уочи саме вршидбе и бербе пољопривредних производа одређују откупне цене и тиме остварују неконтролисане профите на штету произвођача и купаца као крајњих корисника производа.
Иначе, пољопривредници незадовољни откупном ценом сунцокрета почели су протесте 28. августа, блокирајући путеве углавном у Војводини.
АУТОР: Г. ВЛАОВИЋ – ДАНАС /ЛИНК/