Београд, 12. март 2015. године — Удружени синдикати Србије „Слога“ сматрају да је Социјално-економски савет (СЕС) један од генератора лошег економског стандарда запослених у Србији, кога треба хитно расформирати, преиспитати његово финансирање и начин како је до сада трошен новац за његово функционисање.
Сазнање да је функционисање овог тела, основаног у циљу успостављања социјалног дијалога између Владе, послодаваца и синдиката, годинама уназад финансирано као субвенција из буџета је скандал и криминални чин, имајући у виду да су субвенције својеврсни инструменти економске и социјалне политике које држава даје за строго одређену намену, као што су подстицање производње или заштита стандарда становништва.
Како на ову врсту „државне помоћи“ Социјално-економски савет по закону нема права, већ је средства из тога користио за накнаде својим члановима и члановима многобројних радних тела, плате и социјалне доприносе својих запослених, као и финансирање чланова за учешће на разним међународним конференцијама, сматрамо да је врло лицимерно да грађани Србије субвенционишу тело у коме седе представници послодавачких удружења и лидери такозваних репрезентативних синдиката.
Посебно ако се у обзир узме чињеница да држава све чешће одбија оправдане захтеве социјално угрожених категорија и истовремено спрема отпуштања радника у даљем процесу приватизације преосталих државних предузећа.
Стога, мишљења смо да Социјално-економски савет (СЕС) треба одмах расформирати и преиспитати његову улогу, јер је својом дугогодишном улогом статирања у социјалном дијалогу постао један од генератора лошег економског стандарда запослених у Србији, у којој се данас од просечне зараде једва преживљава, а од минималца гладује.
Информативна служба