НИШ, 10. март 2014. – Радници „Житопека“, чланови синдиката „Слога“ ступили су у генерални штрајк у својим просторијама због неисплаћених зарада за јануар ове године. Како најављују, штрајк ће трајати сваког дана од 7 до 15 сати све до испуњења захтева.
„Исплаћено нам је свега 20 посто зараде за јануар и нема никакве најаве да ће она бити исплаћена пре краја марта. У разговору са директором учествовала је и републичка Агенција за преговоре и он је ставио до знања да је ситуација таква, да зараду не можемо да очекујемо до краја месеца, а чак ни то руководство не може да гарантује потписом“, рекао је Драган Младеновић, председник синдиката „Слога“ и додаје да се пословање се одвија потпуно нормално: „Постоји минимум процеса рада, послодавац је донео правилник који обухвата 80 до 90 посто производње као минимум. То конкретно значи да 90 процената чланова наших синдиката је добило радне налоге за данас и самим тим су онемогућени да штрајкују, а налоге углавном нису добили људи који су на боловању или одмору, тако да је штрај обесмишљен“.
Претходно је 24. фебруара одржан штрајк упозорења, на коме је одлука о генералном штрајку и донета. У „Житопеку“ постоји четири синдиката, али остала три се нису придружила штрајку.
„Ми сматрамо да сваки човек долази на посао да би примио неку зараду. Има ту и страха од губитка посла и слично, ја то добро знам, јер сам ја у претходном штрајку добио отказ због тога што сам наступао у медијима и наводно сам нанео медијску штету.
„Житопек“ укупно има 370 радника, од тога је 140 чланова синдиката „Слога“, а њих око сто је, према речима Младеновића, добило радне налоге.
„Ми већ примамо минималне зараде, а сада смо за јануар примили петину те минималне зараде, а то је пет до шест хиљада дианра, што није довољно за плаћање рачуна, камо ли за нешто друго. То је страшно за стандард наших радника, а нарочито оних који од тога издржавају своје породице. Ево до 20. марта би требало да нам се исплати и фебруарска зарада, људи се задужују, не плаћају рачуне, јер са 5.000 динара не може да се живи“, каже Младеновић.
Снабдевање људи производима „Житопека“ неће бити доведено у питање самим што је минимум процеса рада око 90 процената, тако да грађани штрак радника неће осетити. Иначе, „Житопек“ је највећи пекарски капацитет на територији Ниша и снабдева тржиште од преко пола милиона становника.
Извор: ТВ Белами, УСС Слога