Упркос чињеници да више од 200 радника аранђеловачког “Електопорцелана“ није примило скоро 18 зарада, које у просеку износе око 20.000 динара, не спречава заступника капитала и извршног директора Дарка Мишљеновића да редовно прима од државе плату за себе и свој борд директора који сачињавају високи функционери из Синдиката УГС “Независност”.
Уредно најављен збор радника у аранђеловачком “Електопорцелану“, а који је предходно инициран од стране Синдиката “Слога-Електропорцелан” и незадовољних радника који већ 18 месеци не примају плате, одржан је јуче, за време паузе за ручак, упркос забрани његовог одржавања од стране Дарка Мишљеновића, извршног директора и заступника капитала, и његовог борда директора који сачињавају високи функционери из Синдиката УГС “Независност”.
На великом радничком збору, на коме је говорио председник УСС “Слога” Жељко Веселиновић пред више од 100 радника, разговарало се отворено о свим новоусвојеним системским законима који се директно односе на предузећа у реструктуирању, о њиховим правима и каква ће бити будућност ове некада највеће фабрике за производњу нисконапонских и високонапонских линијских изолатора.
Током одржавања збора, изражена је сумња у искрене намере да се ово предузеће постави на здраву привредну основу, јер се фабрика тренутно налази у катастрофалном стању и потпуне руинираности, а кров може сваког часа да се сруши и убије неког од радника.
Радници и чланови Синдиката “Слога-Електропорцелан” су огорчени на своје пословодство и потпуну неизвесност у вези судбине њиховог предузећа и отворено сумњају у добре намере пословодства које их тера да раде у катастрофалним условима, без ХТЗ опреме и редовне исплате зарада.
Још су више огорчени на чињеницу да њиховим предузећем управља борд директора састављен од синдикалаца високих функционера УГС “Независност” из Београда, чији је председник и извршни директор Дарко Мишљеновић, супруг Драгице Мишљеновић, која иначе обавља функциију шефа правне службе УГС “Независност”.
Још више их боли, како кажу – чињеница да нису примили скоро 18 зарада ( које у просеку износе око 20.000 динара), док са друге стране заступник капитала и борд директора синдикалаца редовно примају плате од државе.
Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије “Слога” каже да је потпуно несхватљиво свако даље урушавање фабрике која има шансе да опстане и да послује профитабилно, јер је њена производња усмерена на снабдевање електроприврдних субјеката производима од порцелана и чија је основна сировина земља.
Веселиновић је, поводом сазнања да фабриком управља борд директора састављен од синдикалаца, рекао да је такво нешто непримерено реалности у којој се налазимо, и да о овоме, пре свега треба упитати Бранислава Чанка, лидера УГС “Независност”, који је тренутно и председник Социјално економског савета Србије.
“Да ли господин “синдикалац” Бранислав Чанак зна како његови људи воде фирму у Електропорцелану, и да ли зна да се врши мобинг и шикана над радницима који 18 месеци нису примили пуну зараду”, упитао Веселиновић.
Веселиновић је, такође, отворено изразио сумњу да у “Електопорцелану“, због фамилијарних и синдикалних веза постоји озбиљна опструкција око почетка колективног преговарања, јер још увек није формиран заједнички одбор за преговоре.
“Према нашим информацијама, управо је према налогу такозваног “борда синдикалаца“ забрањено да се држи збор радника. Али, обзиром да су људи тамо храбри и да се не боје, збор је одржан у време паузе за ручак, у погону, и пред више од 100 радника на чему им искрено честитам”, казао је Веселиновић.
Иначе, Слога је већински синдикат у фабрици и има више чланова од УГС и СССС заједно.
Мобинг, застрашивање и шикана
Због указивања на катастрофално стање у овом предузећу, руководство Слоге се нашло прво на удару овог “синдикалног борда”, претњама отказима и пребацивањем на ниже радно место. Радован Петровић, председник УСС Слога Електропорцелана, који је по струци дипломирани инжињер – недавно је пребачен на ниже радно место, док је његовом његовом потпредседнику прећено отказом, због чега су се чланови синдиката солидарисали и окупили пред канцеларијом директора.