Београд, 26. јун 2014.године – Изменама постојећег Закона о раду Србија неће добити мању незапосленост и упошљавање радника, веће инвестиције, као ни смањење сиве економије. Напротив, са предложeном садржином он ће раднике претворити у јефтину радну снагу на смањеном тржишту рада, оцена је готово свих учесника данашње отворене јавне расправе о Закону о раду коју су организовали Удружени синдикати Србије “Слога” у београдском Центру за културну деконтаминацију.
Нови Закон о раду најављује генералну макроекономску политику владе, која га доноси под притиском крупног капитала и уопште се не бави последицама које могу настати након његове примене.
Верзије предлога закона су се досад наметале из више праваца, од Министарства рада, Министарства финансија и Министарства привреде, као могући маркетиншки трик, јер ни синдикати, нити јавност знају – ко га је написао,нити се знају која се решања промовишу и шта се жели тачно њима постићи.
Видљива је тенденција да се он, као и други системски пратећи закони донесу на брзину, без сагласности синдиката и квалитетне расправе у друштву, да ће га влада, тзв.“преламањем” послати у скупштинску процедуру на усвајање, али и даље остаје нејасно – ко ће и на који начин преузети одговорност за последице уколико се његовом будућом применом не остваре очекивани резултати?
Најавама да ће држава да преломи, шаље се јасна порука да ће се он искључиво преламати преко леђа радника, посебно предузећа у реструктуирању, у којима ће након примене системских закона уследити масовни откази и тиме се генерално на тржишту рада повећати и број незапослених, што неминовно води ка паду цене рада и паду просечне цене рада, а тиме и до генералног погоршања положаја радника у Србији.
Председници синдиката, Удружених синдиката “Слога”, Конфедерације слободних синдиката и Индустријског синдиката Србије, сложили су се да би сви синдикати у Србији требало да се супротставе оваквом предлогу закона и да би требало да се концентришу на заједничку акцију која би једино имала смисла, дала конкретне резултате, и да се позив на сарадњу пре свега очекује из синдиката који су учествовали у досадашњем преговарању и који тврде да су од стране владе преварени.
На данашњој отвореној јавној расправи о Закону о раду, учествовали су еминентни стручњаци из области радног законодавства, представници синдиката, удружења послодаваца из Асоцијације малих и средњих предузећа, стручне јавности, невладиних организација и медија .
Ускоро опширније + видео прилог!
Информативна служба УСС “Слога”