Законом о приватизацији и измененама и допунама Закона о стечају, који су данас ступили на снагу, судбина десетина хиљада радника и њихових породица биће у рукама суровог капитала и још неизвеснијег глобалног тржишта.
Овим законима држава ће до краја 2015. године завршити претварање преосталог друштвеног капитала у приватни, у преосталих 584 друштвених предузећа колико их је остало, и у којима је запослено око 100.000 запослених, од чега је око 55.000 радника у 161 предузећу у реструктуирању.
Према закону о приватизацији, који има статус специјалног закона ( у случају колизије с другим законима има предност) предвиђа се више модела, метода и мера за приватизацију, између осталог и мере конверзије потраживања у капитал и отпис дугова.
Држава је предвидела четири модела приватизације: продаја капитала, стратешко партнерство, продаја имовине и пренос капитала без накнаде запосленима или стратешком партнеру.
Методи приватизације по Закону су јавно прикупљање понуда и јавно прикупљање понуда с јавним надметањем.
Законом о приватизацији су предвидјене и три мере: финансијска консолидација, отпис дуга, и претварање дуга у трајни улог или конверзија.
Законом се ограничава да купац пољопривредног земљишта може бити само домаће правно или физичко лице.
По новом закону у сваком случају ће се утврђивати шта је за које предузеће најбољи модел, уз могућност комбиновања метода и модела, а омогућена и продаја делова фирми, а не само целина као што је било до сада.
Новина закона о приватизацији је то што ће почетна цене износити најмање једну половину процењене вредности капитала, односно имовине, а раније је била 20 одсто.
Једно је ипак сигурно, а то је да ће од данас, судбина десетина хиљада радника и њихових породица бити у рукама суровог капитала и још неизвеснијег глобалног тржишта.
Информативна служба