Проблем сиромаштва у Србији постаје све видљивији, а граница између обичног и екстремног сиромаштва међу грађанима је све ближа и на ивици је преклапања, оцена је Удружених синдиката Србије „Слога“, поводом 17. октобра, Међународног дана борбе против сиромаштва.
Сиромаштво и екстремно сиромаштво, као скуп веома комплексних питања, не могу се дефинисати само на основу ниских зарада и пензија које се статистички обрађују као основни параметри.
У односу на мале зараде и пензије које стагнирају, трошкови становања, здравствене заштите, школовања и превоза су непропорционално порасли и постали озбиљан терет већини грађана Србије.
Разна обавезна потраживања су одавно оптеретила зараде и пензије у целости, а новац који је потребан за квалитетну исхрану је већ сада недовољан и не покрива минималну потрошачку корпу.
Међутим, оно шта је забрињавајуће је да је и сама свест код људи који живе у сиромаштву недовољна, да се сиромаштво често негира, или се ћути о томе, јер свако ко нема кров над главом, нема сигуран посао, прима малу зараду или је не прима на време се може сврстати у зону озбиљног сиромаштва.
Није срамота бити сиромашан, срамота је ћутати о томе и не захтевати веће зараде, боље и хуманије услове рада и свесно учествовати у дискриминацији и порицању сопственог достојанства.
Стога, као синдикат позивамо све да на овај дан прекину тишину сиромаштва, јер Влада Србије мора да чује гласове сиромашних, и да осим социјалне заштите најугроженијих група појача своје активности на стварању услова за веће и сигурније упошљавање, да ради на повећању стандарда и права запослених, као и социјалном дијалогу као незаобилазном фактору социјално одговорног друштва.