Београд, 16. Фебруар 2014. – После информације да је Савез самосталних синдиката Црне Горе у преговорима са тамошњим Министарством спољних послова око продаје 714 квадрата у београдском Дому синдиката, и најаве УСС “Слога“ да ће тужити Савез самосталних синдиката Србије због „узурпације синдикалне имовине“, поставља се питање шта све синдикати имају, пишу Вечерње Новости у данашњем штампаном издању.
Увидом у катастар непокретности стиче се утисак да су синдикалци, после државе, власници или бесправни корисници највећег броја квадрата у Србији! Тачније, Савез самосталних синдиката и његове подружнице, пошто синдикална имовина наслеђена од некадашњег југословенског Савеза синдиката до данас није подељена.
СССС, према катастру, има 102 уписане непокретности само у нашој земљи, са најмање 60.0000 квадрата. Наиме, у катастру је заведено и мноштво некретнина које се воде на локалне синдикате, а чија квадратура уопште није забележена. Према неким проценама, само у центру Београда синдикат има око 13.500 квадрата ексклузивног простора.
Један број канцеларија синдикати заиста и користе, међутим гро тога издају. Колико тачно и колико су им месечни приходи –не зна се. Синдикат је ипак део простора и изгубио, јер су га током деведесетих преузеле локалне самоуправе и СПС. Данас се негде социјалисти чак воде као власници, на пример, у Бору, где су радницима од завидних 1.590 квадрата остале само две-три канцеларије и ходник.
На врло мало некретнина је СССС укњижен као формални власник, углавном је корисник државне или држалац друштвене имовине, пошто она код нас још није законом преведена у друге облике. Према катастру, он у власништву има 4.102 квадрата у Дому синдиката у Београду и у сувласништву 1.662 квадрата у Кикинди. На трајно и бесплатно коришћење просторије су му дале локалне самоуправе у Смедеревској Паланци, Лесковцу, Бачкој Тополи, Новој Црњи…
Али, за мноштво квадрата који се воде на синдикат, због крајње неуредних катастарских књига, ни до данас није познато ни ко је власник, ни по ком основу се синдикат уопште уписао у листе непокретности. Негде се чак директно наводи да су се синдикалне организације у одређене просторије усељавале без правног основа, као, рецимо, у Бабушници или Тополи.
Жељко Веселиновић, лидер УСС “Слога“ , каже да СССС има око 60.000 квадрата, од чега је више од трећине у Београду. И у главном граду и у осталим местима широм Србије њихове некретнине налазе се на најексклузивнијим локацијама:
– Један део су неовлашћено продали, али највећи део рентирају. Споразумима им је гро тога на незаконит начин дато на управљање деведесетих. Знамо да су нека предузећаи друштва већ тужила СССС јер неосновано користи државну имовину и добро су прошла. Рецимо, радници“Железница“ због зграде у улици Милоша Поцерца, у Београду, или КУД “Јединство“ због зграде у Цетињској 3.
Веселиновић додаје да овај синдикат припрема документа на основу које ће и сам тужити СССС, а можда и државу јер им је бесплатно дала на коришћење имовину Србије, од које они сада зарађују.
– Позваћемо и остале синдикате да нам се придруже, јер верујемо да је свима у интересу да се имовина равномерно подели према броју чланова синдиката.
Шта су све о овој теми рекли председници синдиката “Слога“, “АСНС“, УГС “Независност“ и СССС, као и локацијама са квадратурама синдикалне имовине, можете прочитати у данашњем штампаном издању Вечерњих Новости.