БЕОГРАД, 15. фебруар 2014. – Удружени синдикати Србије „Слога“ након јучерашње седнице Социјално-економског савета, после које је штурим саопштењем најављено ће техничка Влада у наредном периоду донети одлуку о минималној заради за период јануар –јун 2014. године, траже да се репер за вредност одреди према висини и потребама једне најминималније потрошачке корпе за домаћинство у Србији.
У том смислу, Влада би требало да утврди износ минималне зараде од најмање 230,оо динара (нето) по радном часу.
Предлог тзв. репрезентативних синдиката да се минимална цена рада са садашњих 115 повећа на 130 динара је испод сваког људског достојанства и у укупном збиру на месечном нивоу не покрива ни четвртину потрошачке корпе у Србији!
Ако је техничка Влада, одлучила да на своју руку, у време изборне кампање подигне минималну цену рада, обавезна је да се строго придржава закона приликом утврђивања њене висине, који налаже да се нарочито узме у обзир параметар трошкова живота уз егзистенцијалне и социјалне потребе запосленог и његове породице.
У супротном, свако повећање испод 230,оо динара је манипулативног карактера јер оно најмање погађа јавни сектор и не задире у буџет како се јавности представља, већ штити послодавце у реалном сектору да радницима исплаћају најминималнију зараду.
Подсећамо да је ова Влада, сада техничка и у оставци предходно донела низ мера које су требале да допринесу уштедама и увођењу реда у јавним финансијама, од опорезивања плата изнад 60.000 динара, до повећања доње стопе ПДВ са 8 на 10 одсто. Мере, које су тада помпезно најављиване као спас за опоравак српске економије, баш како смо и тада упозоравали произвеле су само талас поскупљења, а основна потрошачка корпа је за већину грађана Србије и даље остала недостижна.
Овим се, заправо, само показало да Влада није довољно радила на економском плану, да је творевина Социјално – економског савета нефункционална и искључиво у служби приватног капитала, зато та институција мора хитно претрпети корените промене, јер осим добре месечне новчане апанаже члановима Савета – запосленима није донела ништа!