Потрошачи и стручна јавност подједнако незадовољни поскупљењем електричне енергије
* Савић: Одлука је погрешна, представља нови намет грађанима * Вулетић: Поскупљење наложено како би се начинио буџет * Веселиновић: Најоштећенији сиромашни, очекује се талас поскупљења
АУТОР: Г. ВЛАОВИЋ, Д. ЛИСТ „ДАНАС“
Београд – Поскупљењем струје од 12 одсто, које ће почети да се примењује од 1. августа, подједнако су незадовољни како потрошачи тако и стручна јавност. Док грађанима тешко пада сваки нови намет, па и овај који ће им рачуна у просеку повећати за око 300 динара, стручна јавност је једногласна у оцени да, ако је већ до поскупљења морало да дође, није било нужно уводити акцизу.
Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду, истиче да је чињеница да је цена струје у Србији најнижа али је исто тако тачно да су у нашој земљи плате међу најнижима у региону.
– Одлука о увођењу акцизе је потпуно погрешна јер представља нови намет грађанима. Држава је власник Електропривреде Србије и поседује све механизме да то предузеће учини профитабилним и да на тај начин пуни државну касу уместо акцизама за струју. У случају да ЕПС оствари профит који би уплатио у буџет, акциза представља додатно, непотребно оптерећење грађанима који би државну касу финансирали и плаћањем електричне енергије и акцизе што свакако није фер – истиче наш саговорник.
Он додаје да би поскупљење струје имало ефекта само у случају да цео износ корекције одлази ЕПС-у.
– Овако када држава добија већи део „колача“ од поскупљења оно губи свој економски смисао а то је прикупљање средстава за одржавање погона и опреме тог предузећа. Такође, поскупљење би било оправдано, могло би да се разуме и да се да подршка таквој одлуци када би се држава обавезала да ће сав тако добијен новац бити уложен у изградњу нових погона. Србија у протеклих 30 година није изградила ниједно ново постројење а неопходно је да то уради како би обезбедила довољне количине струје за становништво и привреду – наглашава Савић.
Према његовим речима, без обзира што струја није поскупела за привреду ипак треба очекивати повећање цена одређених производа и услуга.
– Повећање цене струје важи поред домаћинства и за власнике малих трговинских и занатских радњи. Поскупљења су поштеђена само велика индустријска предузећа, која готово да и не постоје у Србији, тако да реално звуче очекивања да ће доћи до поскупљења роба и услуга што ће додатно оптеретити народ – каже Савић и констатује да је пре одлуке о поскупљењу, држава требало да омогући ЕПС-у да наплати велика дуговања за струју као и да то предузеће смањи трошкове у пословању.
Војислав Вулетић, експерт за енергетику, такође сматра да поскупљење струје неће унапредити рад ЕПС-а.
– Држава одлуку о поскупљењу није донела због ЕПС-а, већ да би напунила буџет. Проценат од 4,5 одсто колико добија ЕПС, сувише је мали да би се покрили трошкови тог предузећа. То је погрешан потез од кога ЕПС неће имати готово никакву корист. Ако се узме у обзир да ће рачуни грађана бити увећани, што им у ери опште немаштине никако не иде на руку, а да ЕПС губи значајна средства од поскупљења због акцизе, сасвим је јасно да је држава донела нови намет од кога нико неће имати користи – каже он.
Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, каже за Данас да је то нови удар на и онако низак стандард грађана Србије.
– Највише су оштећени најсиромашнији слојеви, а у ситуацији када су смањене плате и пензије, власт није смела да одобри ово поскупљење. Нарочито ако се зна да ће последица бити дизање малопродајних цена. Оправдања власти да је до поскупљења морало да дође да би ЕПС преживео као предузеће, губе смисао јер је држава за себе узела већи проценат од оног која ће преостати ЕПС-у. Дакле увођење акцизе је додатни проблем који није у ничијем интересу, сем државе – истиче Веселиновић
Како ММФ кроји политику
– Поскупљење струје је нови намет сиротињи, који власт спроводи по препорукама Међународног монетарног фонда, са којим све већи број земаља отказује сарадњу док се наша Влада одушевљава похвалама челника те финансијске организације. Чињеница је да ММФ кроји политику Србије и то противно интересима грађана, па је евидентно да своје препоруке не даје како би омогућио квалитетнији живот у Србији већ како би обезбедио да се позајмљени новац врати – каже Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“ .
Линк /Акцизе не одговарају ни потрошачима ни ЕПС-у/