Dok se čeka rasplet štrajka u Juri, javnost se priseća kako je sve u Juri bivalo od dolaska u Srbiju, 2010. godine.
Sindikat Sloga pratio je slučaj Jure pre priče o pelenama, odnosno otkad su do nas došla prva svedočenja o posebnoj vrsti obuke“, za Radar kaže Željko Veselinović, predsednik USS Sloga. Naime, u cilju da radnike nauče da stoje pravo svih osam sati, bilo ili ne bilo posla, južnokorejski menadžeri navodno su koristili drvene palice. „Njima ih nisu udarali, već ’samo’ opominjali. Zaposlene su i vređali i ponižavali, dolazeći na smenu neretko pijani“, Veselinović prenosi ono što su njemu poverili Jurini radnici.
Bilo je i nepristojnijih komentara, koje bi zakon prepoznao kao mobing i seksualno zlostavljanje, da je došlo do istrage. A nije, možda i zato što je menadžment fabrike još 2013. poklonio dva automobila (u vrednosti od 300.000 evra) Ministarstvu za rad, na njihov zahtev, a za potrebe inspekcije nadležne za nadzor nad ostvarivanjem prava radnika.
Zato se možda i žmurilo na „manjkavosti“ u pružanju zdravstvene zaštite, na to što povređene nije zbrinjavala Hitna pomoć, već nekakve privatne ambulante. I to što su zanemoćali zbog loše ventilacije bili vraćani na proizvodnu liniju nakon što su popili lek za pritisak, recimo, kako podseća Veselinović.
„Imali smo pravo na jednu flašicu vode po smeni, i dva odlaska u toalet. Poslednje smo morali da obznanjujemo postavljanjem pločice sa razlogom zašto smo akutno odsutni, pa su rukovodioci merili vreme do povratka na radno mesto“, nadovezuje se radnica leskovačkog pogona. Njena želja je da u ovom tekstu ostane anonimna, jer nikad se ne zna dokle će ići bahatost „stranih investitora“, dok im državni vrh ovo dozvoljava.
Opširnije u Radaru, u tekstu autorke Dragane Nikoletić: Radnička prava u pelenama.
.