U periodu od 21. do 24. juna, poverenci Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ imali su jedinstvenu priliku da prisustvuju izuzetno važnom i edukativnom predavanju koje je održao Pavlos Kalosinatos, generalni direktor Kiparskog instituta rada – PEO i veoma važan član Svetska federacija sindikata (World Federation of Trade Unions -WFTU ) Predavanje je održano u Ivanjici (Srbija) i obuhvatilo je dve ključne teme: promociju kolektivnog pregovaranja kroz međunarodne instrumente i primer Kipra kao modela za unapređenje sindikalne prakse.
Predavanje je otvorio predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“, Željko Veselinović, koji je u svojoj uvodnoj reči istakao važnost sindikalnog obrazovanja za jačanje radničkog pokreta u Srbiji. Veselinović je naglasio da je kontinuirano obrazovanje članova sindikata ključno za bolje razumevanje njihovih prava i mogućnosti za unapređenje uslova rada kroz kolektivno pregovaranje.
Promocija kolektivnog pregovaranja kroz međunarodne instrumente
Prvi deo predavanja bio je posvećen promociji kolektivnog pregovaranja kroz međunarodne instrumente, gde je Kalosinatos detaljno objasnio ulogu i značaj Međunarodne organizacije rada (ILO) i njenih instrumenata u procesu kolektivnog pregovaranja. ILO – MOR je specijalizovana agencija koja se bavi pitanjima rada i njeni glavni ciljevi su promocija prava na rad, podsticanje pristojnih mogućnosti za zapošljavanje, poboljšanje socijalne zaštite i jačanje dijaloga o pitanjima vezanim za rad.
Kalosinatos je objasnio kako je ILO stvorena u junu 1919. godine kao deo Versajskog ugovora kojim je okončan Prvi svetski rat. Osnovni ciljevi ILO-a uključuju promociju prava na rad, podsticanje pristojnih mogućnosti za zapošljavanje, poboljšanje socijalne zaštite i jačanje dijaloga o pitanjima vezanim za rad. Posebno je istakao dva osnovna instrumenta ILO-a koji se direktno odnose na kolektivno pregovaranje: Konvenciju o slobodi udruživanja i zaštiti prava na organizovanje iz 1949. (br. 87) i Konvenciju o pravu na organizovanje i kolektivno pregovaranje iz 1949. (br. 98).
Primena MOR-ovih instrumenata na Kipru
Drugi deo predavanja fokusirao se na primer Kipra, gde je Kalosinatos predstavio kako je ovaj mediteranski otok uspešno implementirao MOR-ove instrumente i razvio efikasan sistem radnih odnosa. Kiparski sistem radnih odnosa temelji se na anglo-saksonskom modelu koji se zasniva na dobrovoljnim i slobodnim pregovorima. Ključnu ulogu u regulaciji radnih odnosa ima Kodeks industrijskih odnosa koji predstavlja neformalni sporazum između socijalnih partnera.
Kalosinatos je objasnio kako su kolektivni ugovori centralni instrument u određivanju plata, radnog vremena, socijalne zaštite i drugih ključnih aspekata radnog odnosa na Kipru. Kolektivni ugovori na Kipru obuhvataju različite aspekte kao što su osnovne plate, naknade za troškove života, početne plate, plaćanje prekovremenog rada, medicinska pokrivenost radnika, uslovi za radno vreme i godišnji odmor, te uslovi za zapošljavanje maloletnih pripravnika.
Savremeni trendovi i izazovi
U trećem delu predavanja, Kalosinatos je govorio o savremenim trendovima i izazovima sa kojima se suočavaju sindikati. Strukturne promene u zapošljavanju, poput pada stope zaposlenosti u primarnom i sekundarnom sektoru i povećanja zaposlenosti u tercijarnom sektoru, predstavljaju značajne izazove za sindikate. Povećanje zaposlenosti u ekonomskim aktivnostima sa niskom gustinom sindikalnog članstva, kao što su trgovina i usluge, dodatno otežava sindikalno delovanje.
Kalosinatos je naglasio da su promene na tržištu rada, kao što su porast nesigurnih oblika zaposlenja i uvoz jeftine radne snage, doveli do pada pokrivenosti kolektivnim ugovorima. On je ukazao na problem povlačenja poslodavaca iz kolektivnih ugovora i nepoštovanje višestranih/sektorskih sporazuma, što dodatno slabi sindikalnu moć.
Interaktivnost i konstruktivna diskusija
Predavanje je bilo interaktivno, sa mnogobrojnim pitanjima i direktnim odgovorima od strane gospodina Kalosinatos-a, što je omogućilo učesnicima da dobiju konkretne savete i upute za unapređenje sindikalne prakse u Srbiji. Tokom predavanja, učesnici su imali priliku da razmene iskustva i da se uključe u konstruktivnu diskusiju o različitim aspektima kolektivnog pregovaranja.
Diskusija na kraju predavanja bila je izuzetno konstruktivna, sa poređenjima načina kolektivnog pregovaranja u Srbiji i na Kipru. Učesnici su razmatrali mogućnosti za unapređenje sistema radnih odnosa u Srbiji kroz primenu iskustava sa Kipra i prilagođavanje lokalnim uslovima, kao i mehanizmima koje mogu ostvariti ukoliko se problemi radništva u Srbiji ne prezentuju MOR-u na pravi način.
Zaključak
Kao zaključak, Kalosinatos je istakao da radništvu, bez obzira na državu u kojoj živi treba veća sloga i solidarnost, kao i intenzivnija sindikalna aktivnost na promociji svesti o potrebi učlanjivanja u sindikate. Globalna tendencija opadanja članstva u sindikatima predstavlja ozbiljnu pretnju za radnički pokret, i neophodno je da svi sindikati, uključujući i „Slogu“, preduzmu aktivne korake ka jačanju svoje baze, proširenju članstva i zaštiti prava radnika.
Ovo predavanje je još jednom pokazalo koliko je važno sindikalno obrazovanje i razmena iskustava sa kolegama iz inostranstva, što će nesumnjivo doprineti boljoj organizaciji i efikasnijem delovanju sindikata u Srbiji. Samo kroz zajednički rad, slogu i solidarnost, sindikati mogu ostvariti svoje ciljeve i osigurati bolju budućnost za sve radnike.
O predavaču: Pavlos Kalosinatos
Pavlos Kalosinatos je generalni direktor Kiparskog instituta rada (Cyprus Labour Institute – INEK-PEO). Institut je deo Pancyprian Federacije rada (PEO), a Pavlos Kalosinatos je na toj poziciji od 2007. godine.
Kao direktor INEK-PEO, Kalosinatos je aktivno uključen u rad i inicijative WFTU, organizacije koja predstavlja radničke sindikate na globalnom nivou i zalaže se za prava radnika kroz različite oblike sindikalne borbe.
Svetska federacija sindikata (World Federation of Trade Unions -WFTU ) je aktivno uključen u borbu za prava radnika na globalnom nivou, a Kalosinatos, kroz svoju ulogu u INEK-PEO, doprinosi ovim naporima pružajući ekspertizu i podršku radničkim pokretima. Njegov rad uključuje i podsticanje međunarodne solidarnosti među sindikatima i unapređenje uslova rada kroz kolektivno pregovaranje i druge sindikalne aktivnosti.
Tokom svoje karijere, Kalosinatos se fokusirao na pitanja radnih odnosa, kolektivnog pregovaranja i socijalne pravde. Redovno učestvuje u međunarodnim konferencijama i seminarima, predstavljajući iskustva i prakse Kipra u oblasti radnih odnosa i sindikalnog organizovanja.
Pored svoje uloge u INEK-PEO, Kalosinatos je bio angažovan u brojnim istraživačkim projektima i inicijativama koje se bave tehnološkim inovacijama, digitalizacijom i pravima radnika. Njegov rad obuhvata analize savremenih izazova s kojima se suočavaju sindikati, kao i predloge za unapređenje sindikalne aktivnosti i zaštite prava radnika u kontekstu globalnih ekonomskih promena.
Kalosinatos je takođe autor brojnih publikacija koje se bave socijalnim i ekonomskim pitanjima, uključujući radove o ekonomskom razvoju, tržištu rada i socijalnoj koheziji na Kipru. Njegova stručnost i iskustvo čine ga važnim glasom u međunarodnoj zajednici sindikalnih stručnjaka.
Informativna služba
..