Извор: Н1, 20.10. 2017. – Председник синдиката Слога Жељко Веселиновић изјавио је да је скандалозно да амбасада Србије у Братислави није реаговала нити помогла радницима који су приведени у тој земљи, због наводно, лажних уговора о раду. Каже и да није тачно да је амбасаду контактирао само један ухапшени радник, како је то саопштило Министарство спољних послова Србије.
Словачка полиција привела је у уторак 23 радника из Србије у граду Шала, због нелегалног рада. Ухапшени су радили за јужнокорејско предузеће „Шин Хеунг Пресижен Словакија“. Поред 23 радника из Србије ухапшено је и осморо Македонаца, четворо држављана Босне и Херцеговине и 27 Украјинаца.
Министарство спољних послова Србије потврдило је да је група од 23 српска држављана, који су, из града Шала, где су радили у фабрици СХЦ, приведена у Прихватни полицијски центар Медведово, због нелегалног рада. Из Министарства наводе да је само један радник – Дејан Цветковић – контактирао амбасаду у Братислави са захтевом за конзуларну заштиту.
„Ми имамо другачије информације. То што је министарство саопштило је скандалозно, ту нема ни грама истине. Чињеница је да су готово сви приведени контактирали амбасаду, они који су имали мобилни телефон код себе…Било је више десетина позива…Истина је да су се они из амбасаде јавили само једном човеку, али ни њему нису ништа помогли“, рекао је Веселиновић у Дану уживо.
Због тога, како каже, амбасадор и особље амбасаде Србије у Словачкој мора бити смењено. „У нашим амбасадама не раде дипломате, него нечији пријатељи, кумови, старлете. Због чега их плаћамо ако не раде свој посао и не реагују када је то потребно…Из амбасаде, осим тог лажног саопштења, нико није дошао до тих људи и понудио помоћ“, рекао је Веселиновић.
„Шта би се десило да су 23 америчка држављана ухапшена? Стејд дипартмент би реаговао, послао би и авион по те људе! Једној жени је позлило и сви су морали да скупљају новац како би помогли, а у нашој амбасади није било никога брига за то“, рекао је.
Веселиновић је рекао и да се овакве ствари дешавају годинама уназад, и то не само у Словачкој, него и у Србији. Он је рекао да је Словачка позвала послодавце да поштују права радника. „Једино код нас имате случај да Александар Вучић оде у једну јужнокорејску фирму и каже да се ништа не дешава, да је све у најбољем реду“, изјавио је Веселиновић. Додао је: „А то су фирме којима Србија даје баснословне субвенције“.
Према његовим речима, држава ћути на дешавања попут ових у Словачкој, зато што јој одговара да људи одлазе из земље.
„Држава уместо да то спречи, њој одговара да људи одлазе из земље, јер буду скинути са бироа за запошљавање, и онда могу да се фингирају резултати и говори како ми овде супер живимо јер се смањује незапосленост“, рекао је Веселиновић.
Избегавати јужнокорејске фирме
„Најпре бих рекао да фирме из Јужне Кореје треба избегавати у широком луку. Ипак, за оне који се одлуче да оду и раде у иностранство, позивам људе да се јаве нашем синдикату да ми преко колега у Словачкој проверимо да ли је агенција која запошљава легална. Могу и да нам доставе документа или да нам пренесу своја искуства о фирми у којој раде. У року од неколико дана можемо да им доставимо тражене информације о послодавцу“, рекао је Веселиновић.
У програм Дана уживо из Бора се јавио Владимир Васић који је месец дана радио у Самсунгу у Словачкој у месту Водориј.
Он каже да су услови за рад у тој фабрици били лоши, да су радници носили заштитне рукавице, али да су оне биле неодговарајуће.
„У уговору је писало да ће нам се гарантовати одређена заштита на раду…Оно што сам ја видео, код људи који раде на позицијама такозваних мидлера, њима су прсти после 2-3 дана закрвављени, јагодице су им огуљене, кожа им је испуцала иако су носили рукавице…То није тежак посао, али ако у току дана имате велики број притисака прстима, имаћете оштећења на кожи, као да вам се просула киселина“, описао је Васић посао у Самсунговој фабрици за производњу телевизора.
Рекао је и да су радници били под константним притиском, јер су такозвани лидери, стално викали на запослене и вршили мобинг над њима.
Он је такође посаветовао све који планирају да оду на рад у иностранство, да провере да ли агенција преко које иду има лиценцу за рад, да инсистирају да им се преведу уговори и документа, јер је то једина правна заштита који ће имати тамо, с обзиром да је уговор, како каже, обавезујући за обе стране.
Погледајте гостовање у Дану уживо:
…