Београд, 01. децембар 2016. – Случај отмице и тортуре над радником једне новобеоградске аутоперионице кога су власнице, мајка и ћерка уз помоћ својих помагача отеле, а према тврдњи радника и претукли, бацили у канал и претили да ће један од њих уринирати по њему, у најмању руку осликава робовласнички однос према радницима у Србији.
А све је, како каже, почело када је дао отказ послу јер га је газдарица малтретирала и тражила да ради и друге послове, а не само у ауто-перионици у којој је Р.Р.(32) радио од 2011. године.
– Живео сам у тој згради јер нисам имао где. Дуговали су ми плате. Ја сам покушавао да одем, али сам због тих пара које ми дугују одустајао – каже огорчени радник. Ипак, пре неколико дана сам одлучио да одем.
Након што је нашао нови посао у једној перионицу на Вождовцу, овај радник каже да му је прећено телефоном како би се вратио, међутим, како то није желео, бахате газдарице су га пронашле и уз помоћ својих помагача отеле и стрпале у црни БМВ.
Председник Удружених синдиката Србије „Слога“ Жељко Веселиновић каже да овај случај није усамљен и да многи радници у приватном сектору доживљавају неке облике уцена, мобинговања и тортуре на послу.
Он каже да је такав однос послодаваца према запосленима у Србији само последица стања након измена Закона о раду и немоћи државе и њених институција да се одупру све већим притисцима разних страних компанија попут јужнокорејске Јуре или Геоxа који се екстремно понашају према радницима.
– Такав однос према запосленима је охрабрио и поједини домаћи шљам да се данас робовласнички понаша према радницима, да их уцењује, не исплаћује плате, тера на прековремени неплаћени рад и слично, на шта смо као синдикат упозоравали да ће се десити изменом закона и што се на жалост показало тачним, каже челник „Слоге“.
За конкретан случај отимања радника, уколико се он потврди тачним, Веселиновић каже да ће у име синдиката којег представља и Удружења грађана „Радник није роб!“ затражити измене Кривичног закона како би се јасно дефинисала и санкционисала кривична дела против-правног лишења слободе, отмице, принуде и изнуде запосленог, као и неисплаћивање зарада и држање непријављених радника ради стицања добити, истиче Веселиновић.
Уколико држава настави да толерише овакве случајеве, питамо шта следеће можемо да очекујемо. Окивање ланцима, наногице, чиповање или жигосање радника како их не би напуштали, упозорава он.
Први човек „Слоге“ каже да решење, пре свега види у већој солидарности радника јавног и приватног сектора који морају да схвате да се налазе у истом проблему и да све њих чека мање или више иста судбина уколико се не групишу и офанзивније не крену у одбрану својих права.
– Апелујем да заједнички узмемо ствар у своје руке и сталним притисцима на државу и њене институције кроз протесте и штрајкове дођемо до државе која ће штитити свет рада од израбљивања. Ми у Удруженим синдикатима Србије „Слога“ смо спремни на борбу и то стално доказујемо, закључује Веселиновић.
…