Beograd, 01. decembar 2016. – Slučaj otmice i torture nad radnikom jedne novobeogradske autoperionice koga su vlasnice, majka i ćerka uz pomoć svojih pomagača otele, a prema tvrdnji radnika i pretukli, bacili u kanal i pretili da će jedan od njih urinirati po njemu, u najmanju ruku oslikava robovlasnički odnos prema radnicima u Srbiji.
A sve je, kako kaže, počelo kada je dao otkaz poslu jer ga je gazdarica maltretirala i tražila da radi i druge poslove, a ne samo u auto-perionici u kojoj je R.R.(32) radio od 2011. godine.
– Živeo sam u toj zgradi jer nisam imao gde. Dugovali su mi plate. Ja sam pokušavao da odem, ali sam zbog tih para koje mi duguju odustajao – kaže ogorčeni radnik. Ipak, pre nekoliko dana sam odlučio da odem.
Nakon što je našao novi posao u jednoj perionicu na Voždovcu, ovaj radnik kaže da mu je prećeno telefonom kako bi se vratio, međutim, kako to nije želeo, bahate gazdarice su ga pronašle i uz pomoć svojih pomagača otele i strpale u crni BMV.
Predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ Željko Veselinović kaže da ovaj slučaj nije usamljen i da mnogi radnici u privatnom sektoru doživljavaju neke oblike ucena, mobingovanja i torture na poslu.
On kaže da je takav odnos poslodavaca prema zaposlenima u Srbiji samo posledica stanja nakon izmena Zakona o radu i nemoći države i njenih institucija da se odupru sve većim pritiscima raznih stranih kompanija poput južnokorejske Jure ili Geoxa koji se ekstremno ponašaju prema radnicima.
– Takav odnos prema zaposlenima je ohrabrio i pojedini domaći šljam da se danas robovlasnički ponaša prema radnicima, da ih ucenjuje, ne isplaćuje plate, tera na prekovremeni neplaćeni rad i slično, na šta smo kao sindikat upozoravali da će se desiti izmenom zakona i što se na žalost pokazalo tačnim, kaže čelnik „Sloge“.
Za konkretan slučaj otimanja radnika, ukoliko se on potvrdi tačnim, Veselinović kaže da će u ime sindikata kojeg predstavlja i Udruženja građana „Radnik nije rob!“ zatražiti izmene Krivičnog zakona kako bi se jasno definisala i sankcionisala krivična dela protiv-pravnog lišenja slobode, otmice, prinude i iznude zaposlenog, kao i neisplaćivanje zarada i držanje neprijavljenih radnika radi sticanja dobiti, ističe Veselinović.
Ukoliko država nastavi da toleriše ovakve slučajeve, pitamo šta sledeće možemo da očekujemo. Okivanje lancima, nanogice, čipovanje ili žigosanje radnika kako ih ne bi napuštali, upozorava on.
Prvi čovek „Sloge“ kaže da rešenje, pre svega vidi u većoj solidarnosti radnika javnog i privatnog sektora koji moraju da shvate da se nalaze u istom problemu i da sve njih čeka manje ili više ista sudbina ukoliko se ne grupišu i ofanzivnije ne krenu u odbranu svojih prava.
– Apelujem da zajednički uzmemo stvar u svoje ruke i stalnim pritiscima na državu i njene institucije kroz proteste i štrajkove dođemo do države koja će štititi svet rada od izrabljivanja. Mi u Udruženim sindikatima Srbije „Sloga“ smo spremni na borbu i to stalno dokazujemo, zaključuje Veselinović.
…