Београд, 2. јануар 2015. године — Минимална цена радног сата од 1. јануара, без пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање износи 121 динар, или приближно један евро, и као таква је и даље једна од најнижих и сигурно најбеднијих у Европи.
Оваквој цени минималног рада запослени у Србији могу захвалити првенствено Влади Републике Србије, њеном премијеру, али и такозваним репрезентативним синдикатима, Самосталном синдикату и УГС Независности, који су чланови Социјално-економског савета, тела у чијој је надлежности одређивање минималне цене рада.
Влада, послодавци и репрезентативни синдикати годинама уназад играју представу социјалног дијалога и трипартитног одлучивања, а лидери и представници тих синдиката за своје статирање и одсуство отпора добијају дебеле месечне хонораре и апанаже о којима јавност незна ништа, као ни износ и број примања.
Током читаве 2014. године, минимална цена радног часа је била 115 динара и није се мењала, а јавности је константно слата порука о наводној немогућности усаглашавања око њене висине, након чега је Влада Србије самостално, и без готово икаквог отпора ових синдиката ( изостали протести, штрајкови…) донела увећање од свега 5,2 одсто које се примењује од 1. јануара ове године.
Подсећања ради, Удружени синдикати Србије „Слога“ су више пута током прошле године упозоравали на понижавајућу минималну цену рада и захтевали да се она подигне и повећа на 230 динара по радном часу, сматрајући да је њена цена од 115 динара недовољна ни за куповину једног килограма парадајза.
Како је минималац регулисан у Европи
Када је минималац у питању, већина чланица ЕУ има законе који то питање регулишу. Од 28 чланица ЕУ, чак 21 има дефинисану минималну зараду по радном часу, а од 1. јануара ове године им се придужила и Немачка која је имала тарифне системе и споразуме.
Што се тиче висине минималне зараде по радном сату она је у Европи највећа у Луксембургу где износи 11.10 евра, следи Француска са 9.53, затим Немачка са 8.50, док је у Русији она свега 0,64 центи у вредности према америчком долару.
У Србији је минималац на данашњи дан по средњем курсу динара у односу на евро и даље испод, или прецизније близу једног евра по радном часу!
Поређења ради, за осам сати рада у Луксембургу радник ће добити минималац у износу од 88,80 еура, док ће у Србији за исто време рада добити свега 8 еура, или око 896 динара.
Према овоме испада да ће запослени у Луксембургу који прима минималац за свега три дана зарадити читаву месечну плату једног Србина.
Међутим, још је опасније ако динар настави свој даљи пад, јер ће тим падати и цена рада.
Дакле, сретна нам нова и понижавајућа минимална цена рада!
Информативна служба УСС „Слога“