Београд, 12.03.2018. године – На представљању истраживања о условима рада у индустрији одеће и обуће у Србији, које је одржано почетком овог месеца у београдском Медија центру, након уводних излагања и резултата истраживања уследила је дискусија с позваним представницима јавних и државних институција, синдиката и невладиних организација која се баве друштвеним истраживањима и радничким правима.
Председник Удружених синдиката Србије „Слога“ Жељко Веселиновић у свом обраћању je рекао да је суштина проблема у томе да Србија своје раднике продаје као бело робље и јефину радну снагу.
Он је подсетио све присутне да је Србија принцип субвенција радних места страним компанијама започела још у време министровања Млађана Динкића, где се са 1.500 евра по радном месту, данас дошло до тога да једној фабрици сијалица у Нишу држава даје 53.000 евра.
Челник Слоге је присутне подсетио на то да је Слога била једини синдикат који је активно био укључен у проблем радника фабрике обуће у италијанском Геоксу и да је једини организовао протест.
Веселиновић је казао да су се ствари у Геоксу мало поправиле и то искључиво због протеста који је Слога организовала и указао на оно шта је остало поражавајуће, а то да нико од радника фабрике, њихове родбине или суграђана није дошао на протест да им пружи подршку.
„Не можемо ми да из целе Србије довлачимо стотину људи, а да из Врања дође само њих пет.
Истраживање је финансирала немачка фондација Roza Luksemburg Stiftung која има и своју канцеларију за југоисточну Европу са седиштем у Београду.
Истраживање је настало у сарадњи с међународном платформом Clean Clothes Campaign.
У наставку комплетан видео из два дела који је ТВ Слога преносила на својој ФБ друштвеној мрежи.
[divider]
ПРВИ ДЕО
[ae-fb-embed url=’https://www.facebook.com/joint.unionsserbianunity/videos/1599104346833697/’ width=’700′]
ДРУГИ ДЕО
[ae-fb-embed url=’https://www.facebook.com/joint.unionsserbianunity/videos/1599184373492361/’ width=’700′]
[divider]