Београд, 3. јун 2015.- Вест да ђаци из Србије у 2015. години неће учествовати у међународној провери постигнућа – ПИСА тестирању, јер је наша земља каснила са процедуром, и што нема финансијских средстава, показује прави однос власти према будућем прогресу сопствене земље.
Ово ће за директну последицу имати да ће Србија још дуго бити индустријски неразвијена земља, у којој ће се свака врста улагања у индустријске процесе свести на профит заснован искључиво на застарелој технологији и јефтиној радној снази.
Недостатак средстава не може бити изговор, јер је онда тешко говорити о било каквом напретку или прогресу, ако нам олако и на овај начин промичу овакви испади у образовању генерација за 21 век, у коме ће доминирати наука, информатика, роботика и аутоматизација.
Док је већина европских и светски развијених земаља у такозваној четвртој и на путу за пету фазу индистријализације, српска индустрија се заглавила на почетку треће, са тенденцијом да се након гашења преосталих предузећа у реструктуирању врати у другу.
Изгледа да само код нас ПИСА тестирање представља терет за буџет, а не највеће и најбитније међународно испитивање ученичких постигнућа у доменима математичке и научне писмености, које треба да укаже – да ли су нам ђаци по генерацијама заиста овладали потребним знањима која ће им помоћи да савладају тзв. научну писменост?
Удружени синдикати Србије „Слога“ се противе таквом опхођењу државе према образовању, јер су озбиљне земље то препознале као пут ка међународној подели рада заснованој на ефикасности и технолошком прогресу, што има за циљ високу и изузетну ефикасност њиховог будућег развоја.
Информативна служба