Београд, 10.08.2018. године. – Прича о минималцу у Србији је одавно девастирана непостојећим и фингираним социјалним дијалогом два репрезентативна синдиката, малог удружења Уније послодаваца и државе у институцији званој Социјално-економски савет (СЕС).
И потпуни економски лаик види да је висина минималца условљена и заробљена споразумима и за јавност нетранспарентним договорима актуелне власти са такозваним страним инвеститорима који се уз субвенције државе и на терет буџета свакодневно привлаче да улажу у такозвану српску “шрафцигер индустрију” због јефтине мануелне радне снаге и често високих субвенција.
Грађани широм Србије су свакодневно сведоци отварања таквих фабрика, уз помпезна окупљања страначких активиста, френетичних аплауза и порука највиших ауторитета власти да се стране инвестиције мере у милијардама динара и стотинама хиљада новоотворених радних места.
Истина је да у таквим фабрикама и погонима радници раде за унапред договорени између државе и страних инвеститора минималац, евентуално који проценат више, будући да им се кроз исплату зараде често урачунава топли оброк и превоз до посла, а што доказују досадашњи бројни штрајкови и протести радника незадовољних зарадама и условима неплаћеног прековременог рада код страног послодавца.
Такву лошу ситуацију код страних послодаваца у Србији користе и многи домаћи неодговорни послодавци, посебно по унутрашњости Србије где има много незапослених и све више гладних људи, па поједини радници у трговинама, трафикама, кафићима, пекарама и на сезонским радовима раде уцењени и испод минималца, потпуно незаштићени од државе.
Да не будемо само критизери, ми тврдимо да постоји више начина и метода како би минималац у Србији био далеко и значајније већи. Један је да се предефинишу учесници Социјално-економског савета и да се укључе и други синдикати, али и представници великих и малих страних инвеститора.
Други, много ефикаснији начин је да се синхронизованим штрајковима по читавој Србији страни и домаћи послодавци натерају на веће зараде.
На нашу општу жалост, у овом тренутку нам се чини да је овај други предлог много ближи реалности него искрена жеља за социјалним дијалогом.
Информативна служба
.