Сумња у постојање политичке подршке
Београд – Мере које је на конференцији „Рестарт“ изнео Саша Радуловић, министар привреде Србије представљају добра решења. Сасвим је тачна његова опаска да су за реформски процес кључна четири закона које Влада треба да разматра наредне седмице. Реч је о законима о стечају, приватизацији, раду и планирању и изградњи.
Том сету закона треба додати и закон о градском грађевинском земљишту који би јасно одредио на који начин се то земљиште може користити и издавати. Са друге стране, ипак треба сачекати да Влада Србије обелодани садржај тих законских предлога, и тек када са тим јавност буде упозната, моћи ће се дати прецизнији одговор на питање да ли ће мере у пракси заиста и заживети – каже за Данас Махмуд Бушатлија, економски аналитичар.
Према његовим речима, одредба да је послодавац дужан да плати отпремнину само за године стажа коју је радник провео у његовом предузећу и повезаним фирмама је сасвим добра и логична.
– Међутим, Закон о раду мора да садржи и таква решења која ће спречити послодавца да отпушта добре раднике. Зато би синдикатима требало омогућити већи утицај и улогу у предузећу. Наиме, синдикат би био тај који би требало да штити интересе оних који раде, а да разоткрива нераднике. Никако не би требало препустити само послодавцу да он одређује ко ће бити отпуштен – наглашава Бушатлија.
Експерт за страна улагања Милан Ковачевић слаже се да су закони које је поменуо министар Радуловић кључни за спровођење владиних антикризних мера. – Преостаје да се види да ли ће ти законски предлози бити „покварени“ амандманима у Скупштини и, што је најважније, како ће бити имплементирани. Веома је добро што закон о раду доноси решења која ће растеретити послодавце. Реч је о закону од кога послодавци свакако имају корист, али ће је имати и незапослени који ће лакше долазити до посла – истиче наш саговорник.
Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, каже за Данас да одредбе закона о раду које се баве отпремнинама делимично поправљају актуелну ситуацију.
– Наиме, више се неће моћи дешавати да послодавац који не жели да радницима плати отпремнине, формира ћерка фирму и распореди их на рад тамо. Међутим, морам да приметим да је министар Радуловић веома штуро говорио о новом Закону о раду. Индикативно је да се о том закону не зна готово ништа, а да Радуловић најављује да ће он бити усвојен за два и по месеца. Дакле у том веома кратком периоду требало би да буде организована и јавна расправа и да се о закону дискутује у Скупштини. С обзиром да на конференцији „Рестарт“ није било представника других министарства може се поставити и логично питање да ли у Влади Србије постоји консензус о доношењу Закона о раду до краја године или је то само нешто што министар Радуловић жели – закључује Веселиновић.
АУТОР: Г. ВЛАОВИЋ – ДАНАС /ЛИНК/