СМЕДЕРЕВО – Радници смедеревског Желвоза блокирали су поново раскрсницу на путном прелазу „Липе“, у знак протеста што им 10. фебруара нису уплаћене обе минималне плате, како је договорено на састанку вршиоца дужности министра привреде Игора Мировића и представника синдиката радника Желвоза.
То је Тањугу изјавио представник синдиката Слога у Желвозу Мики Нојић, који је прецизирао да им је у петак уплаћена једна обећана зарада до предвиђеног рока, 10. фебруара, али не и друга па су зато одлучили да наставе са протестом.
Нојић је навео да ће саобраћај блокирати све док не добију потврду да ће им бити испуњени захтев, а блокаду ће организовати по сменама. У згради скупштине, Смедерево у коју су из протеста ушли 15. јануара, такође, ће остати део радника.
На блокираном прелазу „Липе“ радници у штрајку ће пропуштати једино кола Хитне помоћи, градски превоз и возила у којима су жене са децом, додао је Нојић.
Према његовим речима, захтеви радника односе се на исплату шест заосталих плата, оверу здравствених књижица, повезивање радног стажа и исплату отпремнина за раднике који напуштају фабрику.
Одлуку о даљој радикализацији протеста донело је пет синдиката, након јучерашњег састанка представника запослених у Желвозу са радницима.
Реагујући на нови протест радника Желвоза, градоначелница Смедерева Јасна Аврамовић је рекла да ће им за који дан бити уплаћен други минималац. Она је најавила да ће о томе сутра бити речи са министром Мировићем, али и о потенцијалном стратешком партнеру смедеревске фабрике за ремонт шинских возила.
„Мислим да ће се брзо решити проблем и да ће се радници повући са улица и прекнути протесте“, рекла је Аврамовић, додајући да је италијанска компанија Ћималаја заинтересована за куповну наранџасте хале у оквиру фабрике Желвоз.
Она је појаснила да су представници те фабрике заинтересовани да узму у закуп ту халу и почну са радом.
Око 400 радника Желвоза 15. јануара је провалило у градску скупштину тражећи повезивање радног стажа, оверу здравствених књижица, покретање социјалног програма и исплату заосталих зарада од маја прошле године. Радници Желвоза су штрајковали и у марту 2012. и у фебруару 2011. када је већински власник предузећа био румунски конзорцијум „Грампет и Ремар“, који је у фабрику ушао 2008. године. Крајем марта 2011.па/ конзорцијум је изашао из Желвоза, након штрајка радника због приватизације.
Министарство привреде позива штрајкаче на обуставу протеста
Министарство привреде апеловало је данас на раднике Желвоза и Фабрике вагона Краљево да обуставе протесте, одблокирају пруге и саобраћајнице, истичући да ће у потпуности испоштовати договоре са представницима руководстава и запослених у овим предузећима.
Министарство је у позвало раднике Желвоза и Фабрике вагона Краљево да наставе сарадњу с министарством на реализацији договора који се односи на исплату минималних зарада, отпремнина и решавање проблема социјалног програма.
Како се наводи у саопштењу, Министарство привреде је свесно тешког положаја радника и управо је због тога после више месеци створило и формалне услове за помоћ радницима ових фабрика до формирања нове владе и коначног решења за предузећа у реструктурирању.
Министарство ће у потпуности поштовати договоре и писане закључке са састанака са представницима руководстава и запослених у овим предузећима, наведено је у саопштењу.
Тањуг