Извор:Тањуг
ПРОКУПЉЕ, 6. maj 2015. – Петнаесторици радника Фабрике обојених метала (ФОМ) у Прокупљу који су добили најаву о отказу зато што су одбили да раде док не добију плате и здравствене књижице и којима је забрањен улаз у фабрику, придружили су се и остали запослени који су најавили обуставу рада до испуњења радничких захтева.
Они су данас упутили писмо премијеру Александру Вучићу у коме траже помоћ у остваривању основних радничких права, а то су исплата плата, оверене здравствене књижице и уплата доприноса за радни стаж и пензионо осигурање.
Након најаве обуставе рада сви радници су добили решења о коришћењу годишњег одмора.
„Све је почело 28 априла када су радници ливнице тражили исплату бар једне од укупно шест заосталих плата и здравствене књижице које нису оверене последњих годину и по дана“ рекао је за Тањуг председник Синдиката „Слога“ у ФОМ -у Славољуб Поповић.
Према Поповићевим речима, радници ФОМ-а не желе да штракују.
„Ово окупљање је вапај и позив у помоћ. И до сада смо се обраћали државним органима, шест пута до сада смо организовали штрајкове, али се све завршавало обећањима. Овај пут нећемо одустати док не добијемо оно што нам припада“ рекао је Поповић.
Радници се окупљау испред капије пошто им је уредбом директора, од пре два дана, забрањен приступ у двориште фабрике.
„Код нашег директора ми немамо никаква права. Немамо радни стаж више од три године, немамо здравствено осигурање, а плате смо успевали да добијемо само уз обуставу рада“ рекао је за Тањуг један од радника Драган Нешовић.
Његов колега Ненад Радисављевић истиче да ова ситуација може да се реши само испуњењем радничких захтева.
„Ми ништа не тражимо осим књижица и редовних плата“, рекао је он.
Директор Фабрике обојених метала Драган Живковић тренутно није у фабрици.
Према речима Поповића директор се није јавио ни Управи прихода.
„Ова фирма дугује 170 милиона динара, неплаћен ПДВ је преко 120 милиона“ прецизирао је Поповић.
Радници су најавили потписивање колективних отказа уколико им не буду испуњени захтеви.
Некада једна од водећих фабрика у Прокупљу која је запошљавала више од 1. 000 радника и имала годишњу производњу од 15.000 тона месинга и бакарне траке, траке за новац, легуре ново сребро и олова, приватизована је из стечаја 2008. године за око 200 милиона динара.
Фабрика обојених метала Прокупље послује у склопу Групе „Гранд инжењеринг“ из Бора.