Као представник УСС СЛОГА, са колегом Милом Биочанином учествовао сам у трећој (и последњој у низу) јавној раправи о Нацрту Закона о штрајку. Из расправе која је трајала око 4 сата једини сигуран закључак може бити да предложеним текстом Закона нико није задовољан.
Покушаћу, по сећању, и у најкраћем, да Вам пренесем моје “импресије” понуђеним текстом које сам, овом приликом, изнео представницима предлагача.
УСС СЛОГА је већ доставила конкретне примедбе и предлоге измена појединих чланова предложеног Закона, које ја овом приликом нећу понављати.
Ми овај нацрт видимо као део најављених антирадничких закона у циљу даљег осиромашивања И поробљавања радника и припрему за најављени Закон о раду. Можда је и разлог за брзину са којом се спроводи поступак за усвајање овог закона управо тај да нам онемогућите штрајк против усвајања тог закона – Закона о раду? Јер ако га усвојите оваквог, ви ћете нам фактички онемогућити штрајковање. Да ли је то био циљ законодавца?
Али, ја желим да Вас упозорим! Ми говоримо о жељи да се направи идеалан закон у земљи у којој је све више незапослених, у којој је свако шесто дете гладно, а половина становништва живи на ивици, или далеко испод ивице сиромаштва. Ако тај народ крене на улицу,( а ако овако наставите то је неминовно), за њих више никакви закони неће важити. Тада ћете увидети и који су синдикати ваши истински социјални партнери – то су они који представљају тај незадовољни народ. То смо ми, УСС СЛОГА! Да сте тога свесни, укључили би нас од почетка у израду и овог, и свих осталих закона, а не оне синдикате који се позивају на репрезентативност коју им је потврдио Стане Доланц, и који и овде, као и у пародији званој социјални дијалог у Србији и Социјално економски Савет Србије , представљају само интересе својих синдикалних врхушки!
Дакле, водите рачуна о следећем – почните да размишљате о интересу радника, а не само страних и домаћих инвеститора и послодаваца. Доносите Законе који ће нам помоћи да не изађемо на улицу да их сами прописујемо!
Ваш главни аргумент приликом исписивања ових предлога измена Закона о штрајку, а затим и Закона о раду, је омогућавање бољег пословног амбијента за стране инвеституре и домаће послодавце. А ја Вам тврдим да ми најмање проблема, а и они са нама, имамо са тим послодавцима. Ми највише проблема имамо са бандитима и криминалцима који су постали у великом броју наши послодавци и власници некада наших фирми. Они и садашње законе злоупотребљавају, и већина наших примедби се односи на непрецизности и недоречености овог закона, које ће такви, несавесни послодавци, сигурно злоупотребљавати. И господин Атанацковић (председник Асоцијације послодаваца, члан овог радног тима), је рекао да таквих послодаваца има, али да сте се ви руководили мишљу да се подразумева да сви треба да поштују закон. Па добро, ако тако мислите, ја предлажем да у Закону стоји да се све одредбе заштите и права послодаваца у овом Закону не односе на несавесне послодавце! На оне који запосленима не исплаћују зараде и не уплаћују доприносе. У првом ставу тог члана напомените да се ово првенствено односи на Државу као послодавца, јер које мере заштите овим законом очекујете за Државу када пред Владу дођу незадовољни путари, на пример, који не могу да добију зарађено јер их је својим дуговањем највише Држава довела у тај положај?
Такође, ако неки од бандита – наводних “послодаваца” оцени да смо штрајк организовали супротно од овог Закона ( а остављено му је простора у толико чланова који се могу тумачити и овако и онако) и уручи отказ члановима штрајкачког одбора, колико нама треба времена да на суду докажемо да то није тако? Шта ћемо да једемо за то време? Слаба нам је утеха и ако сигурно знамо да ћемо добити тај процес, јер овде ти процеси трају у просеку 5 – 7 година. Предлажем да у закону стоји да у том случају до окончања судског процеса послодавац има обавезу исплате зараде запосленом.
Министар нам је објаснио да сте неке ствари, око којих нисте могли да се усагласите, препустили да их уреде други закони. А ко ће тамо да их уреди? Ми очекујемо да се донесе Закон о штрајку у оквиру којег ће бити дефинисана целокупна проблематика штрајка. Да када организујемо штрајк читамо само овај, а не и неких ко зна колико других закона. То препуштање другим законима је трпање проблема под тепих и пребацивање проблема на друге. То је неодговорно!
На крају, нешто И да похвалим. Како год текла ова расправа и сама израда закона, ипак је боља него до сада, и укључено је више актера. Колико чујемо од министра, неке примедбе изречене у јавној расправи ће бити усвојене, или су већ усвојене. И то је похвално. Прецизније одреднице које се тичу Инспекције рада, такође. Али, ми сматрамо да Инспекцији треба дати још више овлашћења, нарочито у извршном поступку.
Ипак, завршићу са оценом да сматрамо да је Нацрт генерално лош, са многим недореченостима које отварају места за манипулацију, и да најозбиљније обратите пажњу на наше примедбе, јер ћемо у супротном врло брзо бити у ситуацији да своју репрезентативност синдикати докажу на улици!
Пише: Владимир Радосављевић, Председник Уније независних синдиката Горњи Милановац- Градски одбор УСС СЛОГА.