Београд, 7. април 2014. -Удружени синдикати Србије “Слога” противе се идеји и предлогу председника Фискалног савета Павла Петровића, који је на скупу „Србија и Велика Британија – продубљивање привредне сарадње“ оценио да би на првом месту у предстојећим реформама у Србији требало да буде реформа пензионог система и подизање старосне границе за жене, али и можда изједначавање са границом за мушкарце, која је тренутно 65 година.
Сматрамо да је ова оцена дата само зарад склапања новог аранжмана са ММФ-ом и није у корист већине грађана Србије који се боре са хроничним недостатком радних места, малим зарадама и несавесним послодавцима који раднике држе непријављено, или им уплаћују минималне уплате за нешто што се зове будућа пензија.
Реформе ПИО су већ спроведене у последњих неколико година, али се још увек у јавности не зна њихов тачан учинак на политку укупних уштеда, или се можда рачуна да би новим повећањем реално дошло до смањења броја будућих корисника пензија, који их неће дочекати, с обзиром да је просечни живетни век жена у Србији према статици око 70 година.
Морамо упозорити да je животни век грађана у Србији у константном заостајању за грађанима у развијенијим земљама ЕУ, где је просечни животни век жена много већи, и где се очекује да ће до 2030 достићи преко 85 година. Такође, подсећања ради, за разлику од нас у земљама ЕУ у последње три деценије радници су уживали у социјалном благостању, а ми у немаштини, ратовима, губитку радних места и у константном опадању стандарда, како у економском тако и у здравственом систему.
Простор за уштеде постоји и он се налази у увођењу сиве зоне у потпуну контролу државе, реформи и поштовању пореске политике, у јачању институција заштите радно способног становништва Србије, али и смени генерација чиме би се обезбедила ефективно способна радна снага, а самим тим и неопходни приходи за одрживост будућег пензијског система.
ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА УСС СЛОГА