Извор: Данас, 20. мај 2016.
Аутор: Љ. Буквић. -[divider]Веселиновић: То је модерна верзија робовласништва * Цветановић: Овакво запошљавање мора да буде изузетак, а не правило
Београд – – Многе компаније од агенција за запошљавање увелико изнајмљују на десетине хиљада људи у Србији, а када почне да заседа нови сазив парламента, биће усвојен и закон којим ће рентирање радника бити у потпуности легализовано и уређено.
Раднике изнајмљују свуда у Европи, најчешће за разне привремене сезонске послове, попут брања воћа, међутим, да ли ће овакав закон, када буде донет, заиста заштитити и изједначити права радника, или ће их оставити без права на плаћене одморе, топле оброке и регресе, али и могућности да у банци узму кредит за стан, видећемо тек када заживи. Тренутно, при Министарству рада формирана је радна група која се бави овим законом, а у којој су осим представника државе, и послодавци и синдикати.
Председник УС Слога Жељко Веселиновић каже да такав закон уопште не треба да постоји јер је то модерна верзија робовласништва.
– Тај закон ће смањити број запослених на неодређено, односно повећаће се запошљавање на одређено, а то значи да сви ти радници које ће фирме да изнајмљују од агенција, које нису ништа друго него наследници некадашњих омладинских задруга, неће имати основна права. Радиће за минималац, без права на топле оброке и регресе, послодавци их рентирају, као што рентирају аутомобиле – каже Веселиновић за Данас.
Он напомиње како је најава државе да ће се на овај начин повећати запосленост можда и тачна, као и то да ће плате на истим пословима бити изједначеније, али да то изједначавање значи да ће сви радити за минималне зараде. И без закона, истиче Веселиновић, по многим предузећима радници се већ увелико изнајмљују преко агенција, неки од примера су Аеродром и НИС.
– Сличних закона има у Европи и запошљавање преко агенција углавном се односи на разне привремене и повремене послове, то су људи који беру воће, туристички радници током сезоне. Свуда има злоупотреба, али плашим се, знајући како се овде у Србији ради, да ће код нас тек да их буде. Они који се буду тако запошљавали неће потписивати колективне уговоре, што значи да неће имати право и на синдикално организовање. Највећи је проблем што ће сви будући инвеститори овде имати могућност да запосле раднике на тај начин – напомиње Веселиновић.
Међутим, творци новог закона који би требало да буде међу првим на списку за усвајање када парламент у новом сазиву почне да заседа, тврде супротно – да ће законом заштитити права свих оних који су већ запослени на овај начин, а има их више од 50.000 у Србији.
Крајем марта министар рада Александар Вулин рекао је да радна група ради на овом закону, који ће уредити ангажовање преко агенција за привремено запошљавање.
– Несхватљиво је да два радника раде на истом радном месту, а немају иста права и обавезе, нити су плаћени на исти начин за свој рад, нити их држава штити на исти начин – рекао је тада Вулин.
Према подацима које је Вулин саопштио новинарима тада, највеће агенције запошљавају 12.000 људи, док је број оних које су ангажовале мање агенције далеко већи и прелази 50.000. Циљ државе је, како каже Вулин, да се свим тим људима обезбеде једнака права, али и да се регулише тржиште и елиминише нелојална конкуренција.
Конфедерација слободних синдиката има свог представника у радној групи, Ивицу Цветановића, а он каже да закон мора да се уради тако да овакав вид запошљавања буде изузетак, а не правило.
– Ми ћемо инсистирати на томе. Разлог за овакав закон јесте да се реши ситуација која је настала, а у којој имамо велики број агенција које увелико раде и узимају провизију. Они су већ ушли на мала врата и сада морамо да помогнемо радницима који су на тај начин упошљени – каже Цветановић за Данас.
Више од 50.000 радника тренутно је, сматра он, тотално незаштићено јер раде исте послове као и неки који су запослени на одређено или неодређено у тим компанијама, а примају дупло мање новца.
– Овим законом ми морамо да побољшамо њихов статус, да им помогнемо да остваре своја права, битно је да се дефинише колико дуго може тако да се ради. Уколико то све не буде прецизно дефинисано, ми нећемо пристати на такав закон – напомиње Ивица Цветановић.
Протић: Требало је бити решено Законом о раду
Јован Протић из Међународне организације рада каже за наш лист да МОР нема свог представника у радној групи, те да ни радну верзију закона није видео. „Питање запошљавања преко агенција требало је да буде решено још Законом о раду, али кад није тада, онда свакако треба донети неки законски оквир којим би се то регулисало. Верујем да ћемо, када буде готов, имати прилику да видимо нацрт и да помогнемо уколико је потребно да се он усагласи са европским конвенцијама“, истиче Протић.