Kragujevac, 26. jul 2015.- Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite „Sloga“ protivi se otpuštanjima u javnom sektoru prema kome će do kraja godine 3000 zaposlenih u zdravstvu, mahom nemedicinskog osoblja dobiti otkaze.
Protivimo se otpuštanjima, jer Srbija prema broju stanovnika u poređenju sa zemljama EU ima nedovoljan broj upošljenih lekara i medicinskih sestara.
Otpuštanjima nemedicinskog osoblja se neće reformisati ili poboljšati srpski zdravstveni sistem.
Naprotiv, on će nakon ovoga biti sve gori i lošiji po građane, jer se ovakvim pristupom pokazuje da država nema nameru da u skladu sa svojim nacionalnim potrebama i u skladu sa normama EU zaposli potreban broj medicinskog kadra, već samo da izvrši lošu nivelaciju sadašnjeg zdravstvenog sistema, a sve u cilju smanjenja izdataka iz budžeta koji je pod kontrolom MMF i Svetske banke koji nam sprovode reformu javnog sektora.
Srbija ima mnogo ozbiljniji problem, jer godinama stagnira u razvoju zdravstvenog sistema, a sam kvalitet zdravstvene službe u različitim delovima države nije isti.
Veliki broj stanovnika Srbije u poslednje dve decenije sve više oboleva, prerano umire ili biva onesposobljeno usled bolesti i povreda koje su većinom preventabilne prirode i koje se mogu ukloniti na vreme blagovremenom dijagnostikom i prevencijom.
Dakle, nije višak nemedicinsko osoblje, ili spremačice, kako se tvrdi i nameće javnosti, već nama nedostaju zdravstveni radnici: medicinske sestre, doktori i specijalisti koji su sada na evidencijama Nacionalne službe zapošljavanja.
Samo pozitivnom nivelacijom, koja znači dodatno upošljavanje i uz odgovarajuće zarade može se doći do opšteg poboljšanja srpskog zdravstvenog sistema i zdravlja celokupne nacije.
U suprotnom, vrlo brzo se kao država možemo suočiti sa nedostatkom kvalitetno obučenog medicinskog osoblja, koje se sada sve češće odlučuje na odlazak iz Srbije, i to mahom u zemlje zapadne Evrope, gde im je struka plaćenija i cenjenija nego kod nas.
Predsednik GSZISZ „Sloga“
Predrag Đurić,