Крагујевац, 26. јул 2015.- Грански синдикат здравства и социјалне заштите „Слога“ противи се отпуштањима у јавном сектору према коме ће до краја године 3000 запослених у здравству, махом немедицинског особља добити отказе.
Противимо се отпуштањима, јер Србија према броју становника у поређењу са земљама ЕУ има недовољан број упошљених лекара и медицинских сестара.
Отпуштањима немедицинског особља се неће реформисати или побољшати српски здравствени систем.
Напротив, он ће након овога бити све гори и лошији по грађане, јер се оваквим приступом показује да држава нема намеру да у складу са својим националним потребама и у складу са нормама ЕУ запосли потребан број медицинског кадра, већ само да изврши лошу нивелацију садашњег здравственог система, а све у циљу смањења издатака из буџета који је под контролом ММФ и Светске банке који нам спроводе реформу јавног сектора.
Србија има много озбиљнији проблем, јер годинама стагнира у развоју здравственог система, а сам квалитет здравствене службе у различитим деловима државе није исти.
Велики број становника Србије у последње две деценије све више оболева, прерано умире или бива онеспособљено услед болести и повреда које су већином превентабилне природе и које се могу уклонити на време благовременом дијагностиком и превенцијом.
Дакле, није вишак немедицинско особље, или спремачице, како се тврди и намеће јавности, већ нама недостају здравствени радници: медицинске сестре, доктори и специјалисти који су сада на евиденцијама Националне службе запошљавања.
Само позитивном нивелацијом, која значи додатно упошљавање и уз одговарајуће зараде може се доћи до општег побољшања српског здравственог система и здравља целокупне нације.
У супротном, врло брзо се као држава можемо суочити са недостатком квалитетно обученог медицинског особља, које се сада све чешће одлучује на одлазак из Србије, и то махом у земље западне Европе, где им је струка плаћенија и цењенија него код нас.
Председник ГСЗИСЗ „Слога“
Предраг Ђурић,