НИШ,24. фебруар 2014. – Чланови синдиката “Слога“ у “Житопеку” организовали су данас у кругу предузећа једночасовни штрајк упозорења због намере пословодства да ово највеће пекарско предузеће на југу Србије уведе у стечај.
Радници су затражили укидање минималца, исплату целе јануарске плате до 28. фебруара, смену одговорних у Житопеку „због довођења фирме у катастрофалну ситуацију“ и почетак преговора о закључењу колективног уговора. Ако се захтеви не испуне до 7. марта радници су најавили генерални штрајк.
Одлука је донета након састанка са одбором директора који је 20. фебруара саопштио радницима да нису више у могућности да им исплаћују зараде и да ће за јануар добити само 20 одсто од минималца због наводних дугова од 420 милиона динара и да због тога фирма мора да иде у докапитализацију или стечај.
Радници „Житопека“ траже и да се испита читава приватизација фабрике, јер је њена првобитна вредност процењена на девет милиона динара, а продата је за два, чиме је, како истичу синдикалци, држава оштећена за седам милиона динара.
– Намеће нам се да против своје воље пристанемо на умањење вредности цене акције са 1.000 на 230 динара у корист словеначке „ДОН ДОН“ групе под условима докапитализације у којој би они били већински власници са 90 одсто акција. Нећемо пристати на уцене и намеру да се кроз лоше пословање менаџмента и гомилањем дугова фирма уводи у стечај, а радници сутра истерају на улицу – рекао је Драган Младеновић, председник Житопек А.Д.Ниш Слога.
Он објашњава да „Житопек“ дугује трима фирмама које су све део Клас групе, која пак има има 50,07 одсто акција у “Житопеку” док је 40,5 одсто у власништву радника.
Младеновић се захвалио Удруженим синдикатима Србије “Слога” на добијеној подршци и помоћи око реализације штрајка да се и њихов глас чује.
ПОГЛЕДАЈТЕ ВИДЕО ПРИЛОГ НИШКЕ ТВ
Иначе, Житопек је највећи пекарски капацитет на територији Ниша и шире, својим производима снабдева потрошаче у 9 општина и покрива тржиште од преко пола милиона становника. Своју производњу хлеба, пецива и осталих производа од брашна реализује у више својих производних јединица у Нишу и располаже са преко 20 малопродајних објекта, врши доставу производа до места продаје својим возилима и поред грађанства снабдева школе, вртиће, болнице и Војску Србије.
ПОГЛЕДАЈТЕ ВИДЕО ПРИЛОГ ТВ БЕЛАМИ
ПРИРЕДИЛА: ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА УСС СЛОГА