Београд, 22. април 2014. – Највећи проблеми младих у Србији су незапосленост, сиромаштво и лош образовни систем, показало је данас представљено истраживање Центра за равномерни регионални развој.
Истраживање истовремено показује да млади најчешће прате забавне и спортске садржаје, а ретко културно и информативно-политичке.
У истраживању је учествовало 544 ученика средњих школа из Сремске Митровице, Старе Пазове, Руме, Пријепоља, Нове Вароши, Ужица и Чајетине, а са циљем да се испита у којој мери су млади у Србији задовољни начином спровођења омладинских политика на локалу.
Истраживање је, како је саопштио Центар, показало да средњошколци у Србији у недовољној мери препознају значај укључивања у рад локалних организација које се баве питањима младих
Тако је 17 одсто испитаника изјавило да учествује у макар једном виду формалног омладинског удруживања, а међу њима, доминира чланство у ученичким парламентима, у локалним организацијама Црвеног крста и у раду локалних канцеларија за младе.
Испитани средњошколци, како се наводи у саопштењу, најчешће прате забавне (34,3 одсто) и спортске садржаје (25,6 одсто) и то углавном на телевизији или на Интернету, преко којих се и најчешће информишу о дешавањима у друштву.
Тек 15 одсто испитаних најчешће прати садржаје намењене младима, док најмање интересовање показују за праћење културних и информативно-политичких садржаја (8,7 одсто).
Половина испитаника сматра да доносиоци одлука на националном и локалном нивоу, не подстичу младе да активније учествују у друштвеним дешавањима, док 22 одсто учесника у истраживању сматра да власти подстичу младе или да су ти подстицаји задовољавајући. Одговор на то питање не зна 29 одсто испитаних.
Истраживање је показало и да се канцеларије за младе у одређеној мери препознају као промотери и заступници политика и активности за младе, а највећи број испитаника управо је те канцеларије препознао као локална тела која највише раде на унапређењу положаја младих.
На другом месту налазе се школе, а на последњем локалне организације политичких партија, наводи се у истраживању у коме се додаје и да 16 одсто средњошколаца у Србији зна за неку активност локалне канцеларије за младе, док је 11 одсто њих учествовало у некој иницијативи или активности тих организација.
Истраживање које је део ширег пројекта „Млади – најзначајнија покретачка снага нашег региона“ финансира Европска унија, а спроводе га Хелсиншки комитет за људска права у Републици Српској и Центар за равномерни регионални развој.
Извор: Тањуг