Извор: Данас, 13. јул 2016.-[divider]Тврдње Европске асоцијације челика да је Железара Смедерево у периоду док је њоме управљао менаџмент Петера Камараша по дампинг ценама извозила челик у земље Европске уније звуче реално, јер се тај посао обављао преко посредничке фирме којој је тај бизнисмен на челу, каже за Данас Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“.
– Камараш је преко ХПК инжењеринга, који је ангажовала Влада Србије, руководио радом Железаре Смедерево. Он је преко своје посредничке фирме увозио материјал и опрему који је плаћала држава Србија, као власник Железаре, а не Камараш. Ту је он остваривао зараду, а држава је имала само трошкове. Такав начин функционисања Камарашу је омогућио да, опет преко своје посредничке фирме, извози производе Железаре и да их по нижим ценама продаје на тржишту Европске уније. Фактички, Камараш није имао никакве трошкове пословања а његова фирма је добијала провизију – објашњава Веселиновић.
Он додаје да је Влада која је ангажовала Камараша могла да претпостави да ће он тако да послује и да је била дужна да контролише његов рад.
– Међутим, контроле није било ни по том, као ни по многим другим спорним питањима, због којих је на крају Камараш добио отказ. Из тога се јасно може закључити да постоји и одговорност надлежних у Србији за незавидну ситуацију у коју је сада доведена Железара Смедерево након одлуке Европске комисије да покрене истрагу о дампинг ценама – наводи Веселиновић.
Према његовим речима, држава може да се нађе у новим проблемима када је реч о Железари Смедерево ако нови власник, кинески Хестил, не буде могао да остварује зараду као послодавац.
– Кинези су овде дошли како би се пробили на тржиште Европе и како би могли да по повољним условима извозе производе смедеревске железаре у земље ЕУ. Међутим, у случају да се Европска унија одлучи да уведе царине на производе Железаре, које важе за сву робу која се производи у Кини, велико је питање да ли ће на такав начин Хестил желети и моћи да послује у Србији. Постоји могућност да ће у том случају тражити од Владе Србије да она буде та која ће на себе преузети трошкове те врсте – наглашава Веселиновић.
Достављени докази
Европска комисија покренула је истрагу против Србије и још четири земље због оптужби за дампинг цене челика. Истрага је покренута на основу жалбе Европске асоцијације произвођача челика, која окупља више од 25 одсто железара у Европској унији. Из те асоцијације достављена је и документација која је као доказни материјал, основ за сумњу у продају челика испод тржишних цена. Истрага се спроводи за период од 1. јула 2015. до 30. јуна ове године, док је смедеревском железаром управљао менаџмент ХПК инжењеринга Петера Камараша. Истрага је покренута против компанија из Србије, Русије, Ирана, Бразила и Украјине.
Аутор: Г.Влаовић
.