Извор: Данас, 23.06.2017.
Аутор: Г. Влаовић.-[divider]
Веселиновић: Ипак, дилема је да ли је целокупна производња реализована у Србији
Коментари стручне јавности поводом пословних резултата Железаре Смедерево су углавном позитивни уз одређену бојазан да се комплетна производња не одвија искључиво у Србији што би могло да доведе до проблема са Европском унијом.
Кинеска компанија Хестил која је преузела управљање смедеревском железаром 30. јуна 2016. године саопштила је да је током ове године, та фабрика заузела друго место на листи највећих извозника у Србији и да у другу годину пословања улази са новим улагањима у производну опрему и објекте у вредности од око 150 милиона долара. У Хестилу кажу да су након годину дана пословања у Србији, остварили рекордну продају финалних челичних производа и добре финансијске резултате од продаје.
Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, чија подружница делује у тој фабрици, а и сам је био радник у Железари дуги низ година, каже за Данас да су изнети подаци приближно тачни.
– Тачно је да је Железара Србије постала други извозник у Србији. Плате су редовне, још увек нису у висини оних из времена док је амерички Ју ес стил био власник, али је најважније да их има и да фабрика нормално функционише. Оно што није тачно је да се тренутно остварују рекордни резултати. У време док је Ју ес стил руководио у Железари се месечно производило око 160 хиљада тона челика а у изузетним ситуација око 180 хиљада. Тренутно се производи 120 хиљада тона челика, тако да се може констатовати не само да производња није рекордна већ је и мања него што је била у време управљања Американаца – истиче Веселиновић. Наш саговорник поздравља нова улагања која се наводе у саопштењу и истиче да њихова важност зависи од тога у шта ће бити утрошена та средства.
– Ако је реч о редовним ремонтима, онда је то да тако кажем важно, али од мањег значаја. Ако пак Кинези мисле да уложе у нову производну траку, то би свакако унапредило рад Железаре и дало јој нову важну димензију – каже Веселиновић. Он истиче да је веома дискутабилно како су Кинези само за годину дана успели да обезбеде профитабилно пословање Железаре Смедерево.
– То је прилично занимљиво нарочито ако се зна да је за време управљања државе забележен губитак од 120 милиона евра. Након тога веома је тешко вратити се у кратком временском интервалу. Постоје неке индиције да је до тога дошло јер Хестил лим из Кине спаја са оним урађеним у Железари Смедерево и продаје га онда као њен производ. Као што је познато Европска унија то не дозвољава, већ је Железару Смедерево у прошлости упозоравала због тога и у случају да се то понови Србија би могла да буде кажњена плаћањем пенала или забраном извоза што би се све негативно одразило на рад смедеревске железаре – поручује Веселиновић.
Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду наводи да је Железара Смедерево најбољи пример како предузеће које је било на странпутици може да се опорави.
– Ја сам био оптимиста од првог дана када су Кинези преузели Железару и показало се да је Хестил успео да фабрику дигне на ноге. Очито је да Кинези знају да управљају таквим компанијама, да знају колико и у шта треба уложити, да имају веома високу радну етику и добар механизам контроле што је довело до успеха. Фактички може се рећи да је Железара Смедерево у производном смислу доведена отприлике на некадашњи ниво функционисања. У међувремену, док није имала власника, упропашћена је првенствено захваљујући неспособном менаџменту – истиче Савић. Он додаје да све што је наведено у саопштењу Хестила звучи реално те да су Кинези демонстрирали да се добри пословни резултати и профитабилност могу остварити и у кратком временском периоду.
…