Београд, 15. јун 2016. – У последњих неколико месесеци, једна од компанија са којима је држава потписала уговор о субвенцијама, јужнокорејска Јура, доспела је у центар пажње због оптужби бивших радника и представника синдиката да се у њеним фабрикама малтретирају запослени.
Да им се ограничава одлазак у таолет, да их терају да носе пелене, отпуштају због боловања, чак и физички кажњавају.
После вишегодишњег ћутања на оптужбе у медијима, руководство Јуре је пристало да одговори на питање Инсајдера уз дозволу да посети њихову фабрику у Лесковцу.
Убрзо пошто је Јура покренула своју прву фабрику у Рачи група радника добила је отказ због покушаја да у фабрици оснује синдикат „Слога“. Од тада су представници Слоге најгласнији у изношењу оптужби на рачун Јуре, наводи Инсајдер.
Представници Јуре одбацили су оптужбе поводом медијских написа да крше права радника и исте су оценили бесмисленим.
Председник Удружених синдиката Србије „Слога“ , Жељко Веселиновић, међутим, потврдио је за Инсајдер да за све оптужбе као синдикат имају и доказе.
„Све што је речено има своје доказе и поткрепљено је сведоцима, судским пресудама, изјавама, појединачним тужбама и мејловима које су нама радници и запослени слали“.
Инсајдер: Да ли су зарад бомбастичних наслова у новинама неке приче преувеличане?
Веселиновић: Наравно да ви не можете да дођете до отворених сазнања, нити ће било ко њима да дели пелене на улазу или у погону и да каже ви то морате да носите. Али, ако трећи пут у току радног времена одете до таолета, можете да добијете отказ, да вас упуте на боловање, и чак да вам слику окаче на огласну таблу да сви виде због чега сте на боловању. То је понижење човека и онда дођемо до ситуације да људи који би да сачувају посао и који не желе да се њихове здравствене тегобе појаве на огласној табли просто, самовољно носе пелене.
Представници Јуре ове тврдње су негирали и казали да у фабрици у којој се производња врши на траци постоји процедура за одлазак у таолет и да то право никоме није ускраћено.
А током боравка у Лесковцу екипи Инсајдера омогућен је и разговор са радницима. Велики број њих одбио је да говори пред камерама, а они малобројни који су пристали нису имали замерке на услове рада.
Веселиновић о донацији аутомобила Министарству рада
Министарство рада је, према истраживању Инсајдера од компаније Јура добило два аутомобила на поклон, чиме је прекршан закон и доведен у питање кредибилитет државног органа задуженог за контролу рада.
„У економији нема бесплатног ручка. Када неком поклоните два аутомобила, сигурно је да тај неће да реагује онда када буде требало и то је толико ружно. Ти аутомобили вреде 30.000 евра. Значи, ви сте за 30.000 евра продали све раднике Србије“, рекао је Веселиновић.
У периоду од 2006. до 2016. Србија је на основу 304 потписана уговора уложила око пола милијарде евра за привлачење страних инвестиција. Међутим, према анализи Инсајдера, осим новца, јефтина радна снага је највећа субвенција за стране инвеститоре који послују у Србији.
Опширније о томе: Да ли се у фабрикама субвенционисаним новцем грађана Србије грубо крше права радника и колико су објективни извештаји Инспекције рада којој је „Јура“ донирала аутомобиле? О пословању „Јуре“ у Србији из угла радника, представника компаније, државе и синдиката, погледајте у целој емисији „Инсајдер без ограничења“ коју заједнички реализују Инсајдер и Радио слободна Европа (РСЕ).
Приредила: Информативна служба УСС „Слога“