Извор: Н1, 18. септембар 2015.
Аутор; Маја Николић. -[divider]Како је инфлација од 2,1 одсто посвађала Народну банку и синдикалце? Тако што ти проценти, кажу у синдикату Слога, не одговарају стварном стању, а реално је, тврде, да је куповна моћ грађана таква да за своју зараду сада могу да купе мање.
Управо супротно се наводи у саопштењу Централне банке – тврде да је коришћено најсавременије мерење, те да ова инфлација одражава стварну структуру потрошње и навике потрошача.
Смањене су вам плате и пензије, храна је поскупела, па вам се чини да је скочила и инфлација? То је ваш субјективни осећај – поручују из Народне банке Србије. Инфлација је наиме ниска – 2,1 одсто – до тог процента Завод за статистику дошао је користећи најсавременију методологију обрачуна потрошачких цена.
„По оној старој статистика наша дика, што год жели – то наслика. Из авиона се види да је то нетачно и да неко то ради с намером да превари народ у смислу да се, ето, по свим тим статистичким подацима живи лепо“, каже Жељко Веселиновић, Удружени синдикати Србије „Слога“.
Саопштење Народне банке је, кажу синдикалци, бесмислено, јер се куповна моћ грађана не мери табелама и неразумљивим информацијама.
„Како нема инфлације, има је колико хоћеш!“
„Све је скупље ове године, сине мој“
„Кад уђеш у продавницу, видиш да је то скупље, а пензија ти не расте, ми пензионери осећамо инфлацију на својој кожи“, кажу грађани са којима смо разговарали.
Но, статистику овога пута хвали и струка. Професор Економског факултета Милојко Арсић каже да је мерење наших статистичара на нивоу европског, а то што се у Србији ни мало не живи европски – и он објашњава, наравно, субјективном перцепцијом сопствене потрошачке корпе.