Izvor: N1, 18. septembar 2015.
Autor; Maja Nikolić. -[divider]Kako je inflacija od 2,1 odsto posvađala Narodnu banku i sindikalce? Tako što ti procenti, kažu u sindikatu Sloga, ne odgovaraju stvarnom stanju, a realno je, tvrde, da je kupovna moć građana takva da za svoju zaradu sada mogu da kupe manje.
Upravo suprotno se navodi u saopštenju Centralne banke – tvrde da je korišćeno najsavremenije merenje, te da ova inflacija odražava stvarnu strukturu potrošnje i navike potrošača.
Smanjene su vam plate i penzije, hrana je poskupela, pa vam se čini da je skočila i inflacija? To je vaš subjektivni osećaj – poručuju iz Narodne banke Srbije. Inflacija je naime niska – 2,1 odsto – do tog procenta Zavod za statistiku došao je koristeći najsavremeniju metodologiju obračuna potrošačkih cena.
„Po onoj staroj statistika naša dika, što god želi – to naslika. Iz aviona se vidi da je to netačno i da neko to radi s namerom da prevari narod u smislu da se, eto, po svim tim statističkim podacima živi lepo“, kaže Željko Veselinović, Udruženi sindikati Srbije „Sloga“.
Saopštenje Narodne banke je, kažu sindikalci, besmisleno, jer se kupovna moć građana ne meri tabelama i nerazumljivim informacijama.
„Kako nema inflacije, ima je koliko hoćeš!“
„Sve je skuplje ove godine, sine moj“
„Kad uđeš u prodavnicu, vidiš da je to skuplje, a penzija ti ne raste, mi penzioneri osećamo inflaciju na svojoj koži“, kažu građani sa kojima smo razgovarali.
No, statistiku ovoga puta hvali i struka. Profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić kaže da je merenje naših statističara na nivou evropskog, a to što se u Srbiji ni malo ne živi evropski – i on objašnjava, naravno, subjektivnom percepcijom sopstvene potrošačke korpe.