Београд, 17. септембар 2015. – Удружени синдикати Србије Слога оцењују да методологија обрачуна индекса потрошачких цена коју користи Републички завод за статистику, а која је према јучерашњим тврдњама Народне банке Србије (НБС) усаглашена са препорукама ЕУ, не одржава стварно стање инфлације и куповне моћи грађана Србије.
Овакво мерење инфлације видимо као циљ покушаја хомогенизације друштва у стварању надреалне слике осећаја општег задовољства што не одговара реалном стању.
Потпуно субјективни осећај готово сваког појединца у вези инфлације је да, упркос стабилном курсу све мање може да купи за своју зараду.
Разумемо напоре Народне банке Србије (НБС) да због личне потребе одржавања стабилног курса и пословног амбијента жели да прикаже привид ниске инфлације, међутим, куповна моћ грађана се не може мерити у табелама и неразумљивим процентима, већ сагледавањем реалности на основу више критеријума.
Уколико би као релевантне параметре узели податке о томе колике су просечне зараде и пензије данас у Србији, колики је стваран број запослених и незапослених, као и то да једна просечна зарада или пензија не покривају основну потрошачку корпу, видело би се да је објективна куповна моћ грађана Србије у последњих неколико година драстично смањена.
Посебно ако се узме у обзир да су цене неких основних животних намирница у Србији веће у односу на цене истих призвода у ЕУ, што је још један од апсурда друштва и државе у којој живимо.
Народна банка Србије (НБС) саопштила је јуче да због потребе одржавања стабилног пословног, инвестиционог, али и потрошачког амбијента, има за циљ да одржи ниску инфлацију, што и постиже.
Информативна служба