Рајнер Хофман, председник Немачког савеза синдиката (ДГБ), највеће синдикалне организације у Европи, оценио је да се „тренутно у Србији ради на слабљењу синдиката“ – пише дневни лист „Данас“.
Он је казао да су поједине одредбе новог Закона о раду у у потпуности супротстављене стандардима радног законодавства у Европској унији, а као пример је навео одредбе којом се трајање рада на одређено време повећава са 12 на 24 месеца.
Такво нешто је незамисливо и неприхватљиво у земљама ЕУ.
О проширеном дејству колективних уговора Хофман је рекао да су ти прописи досад у Србији били бољи него у Немачкој. Како је појаснио, у Србији је колективни уговор могао да има проширено дејство када су стране које су преговарале о њему заступале 30 одсто запослених у одређеној привредној грани, док је недавно усвојеним изменама Закона о раду тај проценат повећан на 50 одсто.
– Проширено дејство колективног уговора доноси људима сигурност и то је важан елемент за уређење рада, радног времена, радне и здравствене заштите. Смањење је корак уназад – истакао је Хофман.
Председник ДГБ-а је додао да се „тренутно у Србији ради на слабљењу синдиката“, нагласивши да су синдикати у Европи конститутивни елемент цивилног друштва и да свака влада мора то да прихвати.
Хофман је уједно и препоручио Влади Србије да настави процес социјалног дијалога са синдикатима.
Опширније на: http://www.danas.rs/danasrs/ekonomija/delovi_zakona_o_radu_u_suprotnosti_sa_regulativom_eu.4.html?news_id=286425