Извор: vesti-online.com, 08.02.2018.- Уочи данашњег дана Д за западни Балкан, када ће бити обнародована стратегија Европске комисије о проширењу ЕУ, Западном Балкану је стигло упозорење Дејвида Мекалистера, известиоца Европског парламента, да нема учлањења без испуњавања строгих „правних, политичких и економских“ критеријума.
Он је навео да је 2025. година само оквирни датум пријема, али и читав низ услова које ће Београд тешко испунити, што је подсетило на стихове Ђорђа Балашевића: „Путуј, Европо, немој више чекати на нас, не питај много, доспећеш и ти на рђав глас…“
Строги захтеви
– ЕУ ће приступити шест држава само ако спроведу свеобухватне реформе, поручио је Мекалистер акцентирајући јачање правне државе, борбу против корупције и организованог криминала, као и слободу медија.
Уз то, казао је, међудржавни сукоби у региону морају се окончати. Мекалистер је рекао и да се новом стратегијом јача воља чланица ЕУ да обнове ангажман према Западном Балкану. ЕК је 2025. годину навела као могући термин приступања Србије и Црне Горе, али Мекалистер истиче да је то није обавезни термин приступа.
– Конкретни термин ће зависити искључиво од тога када ће свака земља понаособ да потпуно испуни строге правне, политичке и економске предуслове – поновио је Мекалистер познату бриселску формулу.
Власт и не жели у ЕУ
Српска власт је само декларативно за ЕУ, а суштински све чини да у ту заједницу не уђе, тумаче домаћи експерти и јавност.
Као корак даље од ЕУ, бивши судија Врховног суда Зоран Ивошевић нарочито види измене Устава у делу о правосуђу. Сматра да је стање у тој области забрињавајуће јер је Србија прокоцкала шансу да се поправи.
Уцена Косовом
– Србији неопходан свеобухватан правно обавезујућу споразум о нормализацији односа са Косовом. Сада је историјски повољна прилика да се будућност земаља Западног Балкана чврсто и неопозиво веже уз ЕУ. Уз снажну политичку вољу, спровођење реформи и још недостајуће решење свађа са суседима, Црна Гора и Србија би до 2025. требало да буду спремне за чланство – прноси „Велт“ део стратегије о проширењу.
– Морам да истакнем да је правосуђе у блиском сродству са владавином права и не може се одвајати. При том, све што је понуђено од регулативе говори да власт узима судство под своје и да правосудни органи неће бити независни и самостални. То ће бити највећа препрека на нашој траси ка Бриселу, ако смо уопште тамо кренули – појашњава Ивошевић.
Он каже да се амандманима код избора судија уводи обавеза да су завршили Правосудну академију и да ти значи да ће опет превладати политичке везе, уместо знања и струке.
Брисел жмури кад хоће
Зоран Ивошевић каже да ЕУ може из авиона да препозна погрешан правац којим се гура српско правосуђе.
– То се ипак неће догодити јер у закључцима Бриселског споразума који је српска власт потписала наводи се да су локална управа, судство, политика и тужилаштво уређени законима квазидржаве Косово. Брисел тада није замерио напредњачком државном врху да крши Устав Србије – појашњава Зоран Ивошевић.
Кампања на корак од батина
Упозорење Мекалистера и стратегија ЕУ о проширењу остали су у сенци предизборних обрачуна на речима и на делу.
Опозициони Покрет слободних грађана оптужио је напредњаке да су на Врачару напали њихове омладинце и уз претње, увреде и силу, отели потписе и податке грађана који су давали подршку листи Драгана Ђиласа за београдске изборе.
Полиција је, кажу, изашла на терен тек после трећег позива.
Београдски одбор СНС-а тврди да су и њихови активисти нападнути у Новом Београду где су им упућене „претње смрћу“ и запаљен пропагандни материјал.
И они позивају надлежне да починиоце приведу правди, па лидер синдиката Слога Жељко Веселиновић пита да ли то председник Градског одбора СНС Небојша Стефановић позива министа полиције Небојшу Стефановића, односно самог себе, да реагује.
Стари сценарио
У таблоидима блиским власти током неколико избора усталио се сценарио хаоса у више верзија: „македонски“, „западни“, „украјински“, „Сорошев“…
Овог пута потпредседник ГО СНС Миленко Јованов поновио је свој стари сценарио, односно причу од 3. децембра 2017, да Вук Јеремић са „Лимуном, Башановићем и Шубаром“ припрема нереде и немире у Београду „пошто зна да само силом може да се дочепа власти“.
Уочи прошлих, председничких избора, Јованов је Јеремићеву супругу Наташу, бившу водитељку и уредница РТС-а назвао „највећим нарко-дилером“.
– Ређају се парадокси. Видели смо и да председник Србије Александар Вучић на митингу СНС-а каже „да победимо ове друге“ и тако дели грађане на наше и њихове – каже Веселиновић за „Вести“.
Он указује да су физички обрачуни све чешћи, као и да би на неким локалним изборима већ виђене „батинашке јединице“ могле да унесу страх међу Београђане и престоницу претворе у Бејрут.
Таква клима, сматра Веселиновић, показује не само да власт нема интереса да уведе земљу у ЕУ, већ и да Србија никад није била даље од Брисела.
– Властима у Србији одговара да не морају да се придржавају ЕУ стандарда и правила, а да користе новац из неких претприступних фондова. Најбоље пливају када су „ни риба ни девојка“, док Запад жмури на гажење људских права и све остало због Косова – оценио је Веселиновић.
Он је указао и да би Брисел морао да реагује на сатанизацију и позиве на линч опозиционих лидера у српским медијима који објављују чак и адресе кандидата.
[divider]Медијска „јавна кућа“
Опозиција је протестовала испред Радио-телевизије Србије која фаворизује актуелну власт у свом програму. Професор Факултета политичких наука Раде Вељановски је рекао да да се на РТС-у може видети само једна опција и један лидер и додао да РТС „прави светог Александра Вучића“.
Захтев опозиције је, према речима писца и редитеља Синише Ковачевића, да се истина и реч ослободе и истакао да је РТС „јавна кућа која извршава свако газдино наређење“.[divider]
…