Београд, 8. јун 2015.- Удружени синдикати Србије „Слога“ поздрављају апел Министарства рада да сви који су ангажовани на сезонским пословима без уговора о раду пријаве несавесне послодавце Инспекторату за рад како би остварили своја права, међутим и даље смо мишљења да Закон о раду није јасно и прецизно дефинисао статус сезонских радника.
У потпуности разумемо став Министарства рада да брани постојећи закон, међутим, не видимо разлог зашто сезонско запошљавање не би било јасно дефинисано као посебна категорија сезонског рада, попут решења у суседној Хрватској где је на снази „Закон о подстицању запошљавања – сезонски рад у пољопривреди“.
Према том закону послодавац са сезонским радником склапа уговор о сезонском раду за обављање привремених, односно јасно дефинисаних повремених сезонских послова у пољопривреди, а гаранција раднику је вредносни купон који продаје њихова Финансијска агенција, где послодавци унапред уплаћују обавезне доприносе за осигурање (допринос за пензијско, допринос за заштиту здравља на раду и допринос за запошљавање) на бази дневног купона.
Дакле, држава има потпуну контролу над послодавцима и броју радника на сезонским пословима, радник купон који му потврђује да је радио, али и гаранцију да ће моћи у случају спора да наплати своју зараду путем суда.
Садашњи Уговор о привремено-повременим пословима у Србији на које се Министарство рада позива је пун недостатака и могућих злоупотреба, што је посебна тема, јер уговор у пракси за већину сезонаца у пољопривреди не функционише.
После скоро годину дана од усвајања Закона о раду, они и даље у највећем броју раде непријављено и немају права као други радници који имају склопљен уговор о раду.
Уосталом, очекивали смо јачи деманти, попут податка о томе – колики је број пријављених радника у Србији на сезонским пословима пољопривреде у предходна три месеца на основу Уговора о привремено-повременим пословима?
Информативна служба