Извор: Данас, 04.12.2018.-
Аутор: Г.Влаовић.-[divider]Синдикати, левичарске организације и социјално оријентисана удружења грађана у Србији различито гледају на могућност преношења протеста „жутих прслука“ из Француске на Србију. Док једни сматрају да је готово немогуће покренути масе на било какву протестну акцију, други верују у ту могућност.
Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, каже за Данас да је организовање демонстрација сличних онима у Француској „немогућа мисија у Србији“.
„Сви смо сведоци колико је људи изашло на протесте против високих цена горива у Паризу и другим градовима у тој земљи. Својевремено сам био на првомајској манифестацији у једном француском градићу од 10.000 становника где ја на синдикални скуп изашло чак њих пет хиљада. У Грчкој сам био на масовном првомајском скупу. Био сам и на добро посећеним протестима против високих цена бензина у Бугарској. У једној реченици Французи и неки други европски народи имају храбрости и висок степен солидарности са онима чија права властодршци угрожавају. Не либе се да изађу на улицу и да по цену хапшења демонстрирају за своја права. И што је најважније ти скупови су масовни. Са друге стране сетимо се како се завршио протест због високе цене горива у Србији. Чим су полицајци написали прве прекршајне пријаве возила која су блокирала саобраћај уклоњена су са улице. Народ у Србији, нажалост, нема ни жеље ни воље за масовне протесте којима би заштитио своја најосновнија права и управо је то разлог због чега је Србија земља са најнижом стопом стандарда грађана у региону. Једноставно, веома мали број радних људи је спреман да изађе на улице и демонстрацијама покуша да заштити своју егзистенцију“, наводи наш саговорник.
Иван Златић, председник Социјалдемократске уније, пак верује да је масовни протест попут оног у Француској могућ и на нашим просторима.
– Апсолутно је реално да се социјални бунт широких размера деси и у Србији. Преостаје само да се види на ком ће се то социјалном питању такав сценарио и остварити. И код нас је било протеста против високих цена бензина који нису постали масовни, али то никако не значи да неће доћи до неких других који ће то бити. Услови за то у Србији, која је сиромашнија земља од Француске, свакако постоје – наводи Златић.
Наш саговорник истиче да разлог за масовне протесте у Француској није само висока цена бензина.
– Проблем је далеко дубљи јер постоји низ нагомиланих нерешених социјалних питања. Оно што се дешава у Француској и још неким земљама у њеном окружењу је добар пример за властодршце како у Француској тако и у Србији да у случају да се горућа социјална питања не решавају на адекватан начин институционално, њихово решење ће се онда тражити на неки други начин – наглашава председник СДУ.
Први секретар Савеза комунистичке омладине Југославије Александар Ђенић каже за Данас да је протест „жутих прслука“ у Француској настао као опште народно незадовољство узроковано капиталистичком кризом, у којој су неједнакости између богатих и сиромашних све веће.
– Оно се таложило, бес се сакупљао, а цене горива су биле само повод да то незадовољство ескалира. На протестима не учествују само возачи већ сви слојеви друштва које угрожава политика штедње коју спроводи власт распоређујући је само на плећа радних људи. Народ у Француској је све незадовољнији због антинародних економских мера председника Емануела Макрона. Ако се масовни протести радног народа догађају у моћној капиталистичкој земљи попут Француске свакако да је потенцијал за протесте у Србији која је једна од најсиромашнијих земаља у Европи много већи. Пример Француске нам такође показује да само уједињење свих обесправљених може довести до масовности и учинковитости уличних протеста – истиче Ђенић.
Он додаје да протести у Француској показују да проблем није само у појединцу на власти (био он Макрон или Александар Вучић), већ у капиталистичком систему немоћном да реши проблеме које ствара.
– Крупни капитал је пак, као што можемо да видимо у Француској, спреман да максимално користи репресивни апарат како би одбранио привилегије које поседује – каже Ђенић.
Милош Вучковић, потпредседник удружења „Радник“, подсећа да су возачи у Србији у јуну ове године већ протестовали због поскупљења горива.
– Као и у Француској повод за протест је била цена горива, али су суштински разлози незадовољства економске реформе које осиромашују обичан народ и одузимају му стечена права. Од прошлих протеста у Србији ситуација се није поправила већ се погоршала, зато не бих био изненађен да народ у Србији поново почне да протестује на улицама, носећи или не носећи жуте прслуке – закључује наш саговорник.
[divider]
.