Извор: глассумадије.рс, 26.09.2019.-
Пише : Зоран Радовановић.-
Упркос званичној најави, изреченој 12. септембра, да ће бити враћен на посао, председник Синдиката “Слога” у Заводу за здравствену заштиту радника (ЗЗЗР) у Крагујевцу Никола Ерић, који је пролетос (током јуна), био један од вођа протеста запослених у тој установи против покренутог и, на крају обустављеног поступка ликвидације ЗЗЗР-а , и који је, почетком месеца, због “кршења етичког кодекса (!?)“ добио отказ, још увек није на свом радном месту. Ерић је, у ствари, и даље у статусу незапосленог лица, у којем је од 4. септембра, када му је директор ЗЗЗР-а Антонио Димитровски потписао решење о отказу с посла. Када ће, односно да ли ће Никола Ерић да буде враћен на посао,знаће се,највероватније, сутра, након седнице Главног одбора Синдиката “Слога”, на којој ће да буду размотрени накнадно постављени услови директора Димитровског под којима Ерић може да буде враћен на своје доскорашње радно место у Заводу.
Директор ЗЗЗР-а др Антонио Димитровски обавестио је 20. септембра – осам дана након што је јавно, пред телевизијским камерама , обећао да ће Никола тога дана да буде враћен на посао – руководство Синдиката “Слога” да ће то своје обећање да испуни, али под одређеним условима. Први је: да се председник”Слоге“ Жељко Веселиновић и Никола Ерић јавно извину, „због увреда изречених преко средстава информисања у контексту навода да је директор ЗЗЗР-а извршио кривично дело…“ Други услов је да Синдикат „Слога“ казни Николу Ерића, због „грехова“ које је, према мишљењу Димитровског, починио током пролетошњег протеста запослених у тој установи. После последњег састанка са синдикалцима, директор Димитровски је, како нам је речено у ЗЗЗР-у, отишао на годишњи одмор.
Услове Димитровског размотрићемо сутра, у четвртак, на седници Главног одбора „Слоге“, и готовоје извесно да ћемо да их одбијемо. Одговор нашег синдиката руководству Завода за здравствену заштиру радника доставићемо одмах после седнице Главног одбора нашег синдиката, након чега ћемо, у сарадњи са осталим синдикалним централама почети да предузимамо и организујемо конкретне акције, рекао је данас листу ДАНАС и Гласу Шумадије Предраг Ђурић, председник гране здравства у Удр уженим син дикатима „Слога“.
Подсетимо да је 12. априла испред Завода за здравствену заштиту радника у Крагујевцу, због отказа Николи Ерићу, одржан протест који су заједнички организовале синдикалне асоцијације: “Слога”, Самостални синдикат и УГС “Независност”, и на којем је руководство ЗЗЗ Р-а, на челу са Антониом Димитровским оптужено за покушај ликвидациње те установе и друга “злодела”. Одмах након протеста, међутим, побуњени синдикалци састали су се са директором Димитр овским, после чега је јавно саопштено да ће Никола Ерић ипак да буде враћен на посао.
Никола Ерић ће данас да буде враћен на посао. Све ће да среде његови и наши адвокати. Биће кажњен, али неће да изгуби посао, рекао је 12. септембра , после протеста и састанка са синдикалцима, директор ЗЗЗР-а Антонио Димитровски, напомињући да је то решење “људско и хришћанско”. Казао је и да је Никола Ерић “добар радник”, али да се као синдикални функционер током летошњих дешавања “није најбоље снашао” и да је било неких дезинформација које су њега (Димитровског) “погодиле као човека”.
Председник “Слоге” Жељко Веселиновић казао је да је састанак са директором ЗЗЗР-а био “конструктиван и људски”, да је установљено да је било “пропуста и грешака”, као и мањка комуникације између синдиката и пословодства, што је за последицу имало ширење дезинформација, које су злоупотребљене на друштвеним мрежама, а чија је жртва био Никола Ерић.
На крају смо нашли компромисно решење да Никола Еврић буде враћен на посао, да буде нека казна, али не отказ. Најбитније је да ЗЗЗР опстане и да Крагујевчани наставе да се овде лече. Синдикат ће учинити све да исправи своје грешке, јер смо свесни своје одговорности због тога што није били квалитетне комуникације са пословодством у време претходних дешавања, рекао је Веселиновић, уз констатацију да ће тужбе против пословодства ЗЗЗР-а, којима је тражена његова одговорност за покренути поступак ликвидације те установе, да буду повучене.
Претходно, на синдикалном скупу, Веселиновић је поручивао да протести неће бити прекинути “док НиколаЕрић не буде враћен на посао, а Антонио Димитровски смењен са директорске функције и против њега поднета кривична пријава за сва злодела која је починио”.
Никола Ерић, који је по занимању виши радиолошки техничар, истеран је 4. септембра с посла, због тога што је, наводно, 12. јуна снимао, или омогућио Н.Н. лицу да снима састанак представника запослених са пословодством, што је, како је оптужен, доцније поставио на свој Фејсбук пшрофил, чиме је “прекршио етички кодекс”, те нанео штету установи…
Састанак нисам снимао, а нисам ни могао, јер сам седео у врху стола са којим се преговарало са пословодством о одустајању од ликвидације Завода. Нисам ни имао чиме да снимам јер телефон није био код мене. Нисам, с друге стране, никога ни увео у салу да снима тај састанак, тако да ни на који начин нисам прекршио етучки кодекс, нарушио радну дисциплину, нити нанео било какву штету установи. Напротив, заједно са осталим колегама, борио сам се и изборио да опстане здравствена установа у којој се деценијама већ лечи више десетина хиљада крагујевачких радника и пензионера, рекао је Никола Ерић уочи протеста и потоњег разговора са Антониом Димитровским.
Агенција за привредне регистре, подсетимо, поступак за ликвидацију ЗЗЗР-а, покренула је 29. маја, зато што бивше пословодство Завода три године заредом (од 2015. до 2017.) АПР-у није достављало финансијске извештаје о пословању установе на чијем су челу, док је актуелни директор Завода др Антонио Димитровски (кадар владајуће Српске напредне странкје, иначе) пропустио накнадни рок од свих 90 дана да исправи пропуст својих претходника.
Акцијама за спас Завода за здравствену заштиту радника – некадашње Заставине Медицине рада – најзначајније и највеће здравствене установе тог типа у Срији и шире, пролетос су се, поред синдикалних организација у тој установи, били придружили и Савез самосталих синдиката Крагујевца, Синдикат Заставе оружја, представници запослених у другим крагујевачким фирмама, као и више од десет хиљада Крагујевчана који су потписали петицију којом се од надлежних захтевало повлачење одлуке о ликвидацији Завода.
Након тако жестоке реакције већег дела шумадијске јавности, градска управа у Крагујевцу, која је лане од државе преузела Завод за здравствену заштиту радника, и која је пуне две седмице скривала информацију о покренутом поступку за ликвидацији Завода, најпе је обавестила јавност да је, у договору са Министатством здравља, покренута иницијатива за формирање истоветне здравствене установе у Крагујевци, да би недуго потом, прецизније 27.јуна, на дан кад је поступак кликвидације ЗЗЗР-а требало да буде окончан, стигла званична информација да се од ликвидације Завода – одустало. Представници града данима пре тога јавно су тврдили да је покренута ликвидација ЗЗЗР-а “неповратан поступак”. Кад се испоставило да је, ипак, повратан, нису рекли ништа.
Град је уочи обустављања поступкаликвидације Завода, како је саопштено, по хитном поступку ушао у поступак ребаланса градског буџера чиме је обезбедејено 100 милиона динара за регулисање дугова ЗЗЗР- према запосленима и осталим повериоцима.
…