Београд, 16. октобар 2015.- Учитељ незналица и његови комитети одржали су трећу сесију јавне расправе о Нацрту закона о стечају и реорганизацији. Расправи је присуствовао и представник Удружених синдиката Србије „Слога“.
Радна група за израду Нацрта закона о стечају и реорганизацији, коју чине чланови колектива Учитељ незналица и његови комитети, правног тима пројекта Правна помоћ радницима и малим акционарима и активисти радничких група, одржали су у четвртак 15. октобра трећу сесију јавне расправе о Нацрту закона о стечају и реорганизацији, на тему активне улоге поверилаца.
„Нацрт који смо урадили ствара могућност да се радницима повериоцима који желе да се укључе у стечај то и омогући“, рекао је на почетку расправе модератор и активиста колектива Иван Златић.
Он је нагласио да је тренутни Закон о стечају нешто бољи и транспарентнији од предходних када су у питању одлуке коју доносе стечајни управници и судије, међутим, то што је транспарентнији не значи и да је добар за повериоце.
„Вама се омогућава увид у одлуке које су раније донете, али са њима не можете ништа. Оно шта је заправо суштински проблем је како учествовати у процесу доношења одлука пре него се оне донесу“, рекао је он.
Адвокат и члан радне групе на изради закона Петар Учајев образложио је детаљно неке од одредби нацрта које подстичу активнију улогу поверилаца у стечају и реорганизацији.
Он је дао посебан акценат на два органа у стечајном поступку, Скупштину и Одбор поверилаца, што по мишљењу радне групе у којој је радио представља најважније органе, будући да у Скупштину улазе сви који имају одређена потраживања. По његовом предлогу, односно радне групе, ту треба да уђу и они који немају потраживања, а желе да учествују у раду привредног друштва које је у одређеним проблемима.
Зоран Гочевић, бивши радник и мали акционар Срболека, говорио је о својим горким искуствима у процесу стечаја.
Он је истакао да проблеми настају од момента када се прогласи стечај фирме, јер доста радника не зна шта је то и шта се ради у стечају, која су његова права и обавезе, и како се поставити од обећања стечајног управника да ће све бити у најбољем реду, до момента слања радника на националну службу запошљавања.
Он је и нагласио да је интенција стечајних управника да се о процесу самог стечаја обавести што мање радника и да се запосленима сугерише да изаберу једног или два представника који би били укључени у процес, како не би било неких великих прича о томе.
„Зато смо и инсистирали да се у нацрт закона уведе да сви запослени уђу у одбор поверилаца и да се изборе за место председника одбора, како би у потпуности били упознати са процесом и да не би губили драгоцено време“, рекао је он.
Гочевић је упозорио да стечајни управници већином иду на банкрот предузећа, и да би радници требало да знају да сентименталности у процесу стечаја нема, односно да се све завршава у првих 90 дана.
„Чим се сазна да ће доћи до стечаја, сви радници који имају било каква потраживања би требало да покрену тужбе, јер ће оне ући у потраживања, како не би били заборављени и отерани на биро рада“.
Ноа Треистер, активискиња колектива се посебно осврнула на проблем прекаријата, будући да се све више послодаваца одлучује да запошљава раднике по потреби, на одређено и по уговору о привремено повременим пословима.
„Ми смо нацртом закона предвидели да се и они укључе у одлучивање и управљање у стечајном поступку“, истакла је она.
О самом закону
Нацрт закона о стечају и реорганизацији је резултат деветомесечне опширне и отворене дискусије колектива Учитељ незналица, правног тима пројекта Правна помоћ радницима и малим акционарима и активиста радничких група, у којој се трагало за решењима који су најделотворнији механизми да се у оквиру правног система у Србији постигну циљеви социјалне правде.
Прва јавна расправа је започета 9. септембра дискусијом о нацрту у начелу. Друга сесија је одржана 1. октобра, о повећању услова за реорганизацију и месту радника у реорганизацији.
Нацрт закона и образложење можете погледати и преузети ОВДЕ
Снимак прве и друге сесије јавне расправе можете погледати на „youtube“ каналу колектива Учитељ незналица и његових комитета.
Информативна служба Слоге