23. 04. 2015[divider]
Запослени у Радио Телевизији Бујановац, чланови Синдиката новинара Србије (СИНОС), на састанку, којем је присуствовала и председница СИНОС-а Драгана Чабаркапа, упутили су отворено писмо Председнику Србије, Председнику Владе, Председници Парламента, Шефовим посланичких група, Министарству културе и информисања, Координационом телу за југ Србије, Председнику опстине Бујановац, Сефици Мисије ОЕБС-а у Србији у којима их позивају да спрече приватизацију и гажење њихове медијске куће.
Апел су, такође, упутили и Уставном суда од кога траже да се ХИТНО изјасни о Уставности медијских закона.
Писмо колега из Бујановца преносимо у целини:
„Ми, доле потписани, апелујемо на Вас да у складу са функцијом коју обављате не дозволите гашење Радио-телевизије Бујановац и спречите последице које би из тог поступка проистекле.
Радио-Телевизија Бујановац професионално обавља своју уставну и законску функцију – благовремено и комплетно информише грађане о свим питањима од значаја за живот у овој средини. Стриктном применом новог сета медијских закона локална самоуправа мора да се повуче из медија до првог јула док је националним саветима дозвољено да оснивају медије. На тај начин угасиће се ТВ Бујановац који емитује програм на албанском, српском и ромском језику,а оставља се могућност Националном албанском савету да отвори своју телевизију.
Ми, запослени у овој медијској кући, уз подршку руководства општине, не желимо и не дозвољавамо да нас делите по националној основи. Захтевамо од Вас да одредбе закона ускладите са Уставом Србије који у ставу 50 прецизира да свако у Србији може да оснује медиј.
И немојте нас више обмањивати да Брисел тражи да се држава повуче из медија. У државама Европске уније, у земљама у окужењу постоје регионални и локални медији. Нисмо чули да Брисел од њих тражи да угасе медије. Зашто, онда, то радите овде? Коме је потребан овај хаос, настао као последица лоших закона?
Уредбом о бесплатној поделии акција, по којој готово нико и не може да постане акционар, унели сте додатну конфузију. Да ли ће тај акционар, ако га буде, преузети и дугове, обавезе и да ли је способан за такву одговорност? Зауставите се овде.
Док јос није касно и док последице не буду непоправљиве, покрените процедуру за измену погрешних одредаба закона, а има их, још. Са медијским стручњацима али и са представницима запослених усагласите и припремите закон који ће заиста бити демократски, у интересима јавности а не за потребе лобија који, сада је свима јасно, стоји иза овога.
Уз добру вољу и под условом да вам је истински стало до слободе медија, лако ћемо доћи до договара.
Стога апелујемо да не дозволите да политичко – финансијски лобији затворе Радио-Телевизију Бујановац која је реорганизацијом потписника споразума 2002. године до тада једнонационалне медијске куће постала „модерни и професионални сервис за локалну заједницу као целину,отворену и приступачну свим својим различитим политичким, етничким и социјалним компонентама“.
У апелу Уставном суду Републике Србије запослени у Радио-Телевизији Бујановац су истакли:
„Ми, доле потписани, позивамо вас да хитно узмете у разматрање Иницијативу за оцену уставности Закона о јавном информисању коју су Вам 20. септембра 2014. године поднели Синдикат новинара Србије (СИНОС) и Професионално удружење новинара Србије (ПРОУНС).
Ви сте једини који у овом тренутку својом одлуком можете спречити несагледиве последице које ће настати после приватизације наше медијске куће.
Стриктном применом сета медијских закона РТВ Бујановац ће бити угашена, а Национални савет Албанаца моћи ће да оснује медиј на свом матерњем језику. Српска и ромска јавност ће, у том случају, остати у информативном мраку, а сви запослени медијски радници изгубити посао.
Закаснела одлука Уставног суда неће моћи да исправи ненадокнадиву штету која ће бити учињена.
Стога апелујемо да не дозволите да политичко – финансијски лобији затворе Радио-Телевизију Бујановац која је реорганизацијом потписника споразума 2002. године до тада једнонационалне медијске куће постала „модерни и професионални сервис за локалну заједницу као целину,отворену и приступачну свим својим различитим политичким, етничким и социјалним компонентама“.