Док су представници Владе, односно Министарства рада и привреде одлучни у томе да се текст нацрта Закона о раду доврши по сваку цену и упути на јавну расправу, с друге стране синдикати, представници удружења послодаваца и стручна јавност је одлучна у томе да је од самог почетка расправа о новом закону отишла у погрешном правцу и да није транспарентна уз уважавање свих релевантних учесника у његовом доношењу.
Синдикати окупљени у Српском синдикалном фронту, одржали су данас у Београду округли сто на тему: Измене и допуне Закона о раду Републике Србије. Домаћин овог скупа је био Индустријски синдикат Србије уз подршку Фридрих Еберт фондације.
Учесници округлог стола имали су прилику да од Снежане Богдановић, шефа одсека за унапређење области рада Министарства рада, запошљавања и социјалне политике буду упознати са предлозима нових решења у Закону о раду које је разматрала Радна група, а од Душана Васиљевића, саветника Министарства привреде упознати са студијом економског форума о ефикасности тржишта рада 148 земаља у свету, након чега је уследила дискусија учесника скупа.
И овога пута највише се полемисало око радног односа на одређено време, утемељења у закон Агенција за привремено запошљавање и легитимитета социјалних партнера, односно учесника социјалног дијалога и њихове (не)репрезентативности.
Председник Конфедерације слободних синдиката Ивица Цветановић је упутио оштру замерку на рачун Министарства рада да се презентују само неке одредбе чланова закона, али не и све друге којих је укупно више од 200 и који битно мењају положај у будућем социјалном дијалогу, посебно када се ради о колективним уговорима.
Живорад Мркић, представник Удружених синдиката Србије Слога је указао на суштински проблем доношења новог закона, да се он тиче самих људских права и да ће управо на томе држава пасти пред Европом и МОР-ом. Мркић је казао да је он виктимолошка категорија, јер удара по радницима, за које је рекао да су жртве у последњих 25 година транзиције. Мркић је нагласио да се са доношењем закона мора ићи пажљиво, јер је очито да се он форсира од страних фактора и манипулативног капитала.
Јован Протић, представник МОР-а је казао да ова организација још увек није добила предлог закона којег треба превести, како би га разматрали њихови стручњаци и утврдили да ли је он урађен уз поштовање међународних стандарда рада.
Професор Жарко Кулић, као стручна јавност је оценио је да предлог Закона о раду смишљени начин да се исцеди и последња кап крви из обесправљеног и најмање плаћеног домаћег радника у Европи.
Професор Дарко Маринковић је казао да није оптимиста око усвајања закона јер постоји скупштинска већина, али да се овакав закон мора усвојити искључиво консензусом. “Ово је испит за државу, послодавце и синдикате”, рекао је Маринковић.
Професор Срећко Михајловић је указао на опасност да се у будућности радни однос сведе на “надничење”, у коме је сан капиталисте да има надничара, а не радника. Капиталиста тражи најбољег, најпослушнијег и неког кога ће што мање платити. Он тражи радника за једнократну употребу”, упозорио је Михајловић.
Жарко Милосављевић, председник Асоцијације малих и средњих предузећа је казао да је закон о раду референдумско питање о стању нације и указао на постојећу неуређеност институција које треба да га штите, како послодавце, тако и саме раднике.
Владимир Маринковић, посланик СДП-а у Народној скуштини, изразио је сумњу да ће због због проблема око дефицита и буџета, као и неслоге синдиката и послодаваца, усвајање овог закона бити тек половином идуће године.
На крају, можемо закључити да су представници Владе, односно Министарства рада и привреде одлучни у томе да се текст нацрта закона доврши по сваку цену и упути на јавну расправу, с друге стране синдикати, представници удружења послодаваца и стручна јавност су одлучни у томе да је од самог почетка расправа о новом закону отишла у погрешном правцу, да није транспарентна уз уважавање свих релевантних учесника у његовом доношењу.
Удружени синдикати Србије Слога се јавно захваљују организаторима Округлог стола, Индустријском синдикату Србије и његовом председнику Драгану Матићу, као и Бојану Лађевцу и Фридрих Еберт фондацији на веома добро организованом и конструктивном скупу. Посебна захвалност се упућује и стручној јавности, професору Кулићу, професору Маринковићу и професору Михајловићу – чији су се ставови поклопили са идејама УСС Слога и синдиката окупљеним у Српском синдикалном фронту.
Информативна служба Удружених синдиката Србије “Слога”