Dok su predstavnici Vlade, odnosno Ministarstva rada i privrede odlučni u tome da se tekst nacrta Zakona o radu dovrši po svaku cenu i uputi na javnu raspravu, s druge strane sindikati, predstavnici udruženja poslodavaca i stručna javnost je odlučna u tome da je od samog početka rasprava o novom zakonu otišla u pogrešnom pravcu i da nije transparentna uz uvažavanje svih relevantnih učesnika u njegovom donošenju.
Sindikati okupljeni u Srpskom sindikalnom frontu, održali su danas u Beogradu okrugli sto na temu: Izmene i dopune Zakona o radu Republike Srbije. Domaćin ovog skupa je bio Industrijski sindikat Srbije uz podršku Fridrih Ebert fondacije.
Učesnici okruglog stola imali su priliku da od Snežane Bogdanović, šefa odseka za unapređenje oblasti rada Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike budu upoznati sa predlozima novih rešenja u Zakonu o radu koje je razmatrala Radna grupa, a od Dušana Vasiljevića, savetnika Ministarstva privrede upoznati sa studijom ekonomskog foruma o efikasnosti tržišta rada 148 zemalja u svetu, nakon čega je usledila diskusija učesnika skupa.
I ovoga puta najviše se polemisalo oko radnog odnosa na određeno vreme, utemeljenja u zakon Agencija za privremeno zapošljavanje i legitimiteta socijalnih partnera, odnosno učesnika socijalnog dijaloga i njihove (ne)reprezentativnosti.
Predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović je uputio oštru zamerku na račun Ministarstva rada da se prezentuju samo neke odredbe članova zakona, ali ne i sve druge kojih je ukupno više od 200 i koji bitno menjaju položaj u budućem socijalnom dijalogu, posebno kada se radi o kolektivnim ugovorima.
Živorad Mrkić, predstavnik Udruženih sindikata Srbije Sloga je ukazao na suštinski problem donošenja novog zakona, da se on tiče samih ljudskih prava i da će upravo na tome država pasti pred Evropom i MOR-om. Mrkić je kazao da je on viktimološka kategorija, jer udara po radnicima, za koje je rekao da su žrtve u poslednjih 25 godina tranzicije. Mrkić je naglasio da se sa donošenjem zakona mora ići pažljivo, jer je očito da se on forsira od stranih faktora i manipulativnog kapitala.
Jovan Protić, predstavnik MOR-a je kazao da ova organizacija još uvek nije dobila predlog zakona kojeg treba prevesti, kako bi ga razmatrali njihovi stručnjaci i utvrdili da li je on urađen uz poštovanje međunarodnih standarda rada.
Profesor Žarko Kulić, kao stručna javnost je ocenio je da predlog Zakona o radu smišljeni način da se iscedi i poslednja kap krvi iz obespravljenog i najmanje plaćenog domaćeg radnika u Evropi.
Profesor Darko Marinković je kazao da nije optimista oko usvajanja zakona jer postoji skupštinska većina, ali da se ovakav zakon mora usvojiti isključivo konsenzusom. “Ovo je ispit za državu, poslodavce i sindikate”, rekao je Marinković.
Profesor Srećko Mihajlović je ukazao na opasnost da se u budućnosti radni odnos svede na “nadničenje”, u kome je san kapitaliste da ima nadničara, a ne radnika. Kapitalista traži najboljeg, najposlušnijeg i nekog koga će što manje platiti. On traži radnika za jednokratnu upotrebu”, upozorio je Mihajlović.
Žarko Milosavljević, predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća je kazao da je zakon o radu referendumsko pitanje o stanju nacije i ukazao na postojeću neuređenost institucija koje treba da ga štite, kako poslodavce, tako i same radnike.
Vladimir Marinković, poslanik SDP-a u Narodnoj skuštini, izrazio je sumnju da će zbog zbog problema oko deficita i budžeta, kao i nesloge sindikata i poslodavaca, usvajanje ovog zakona biti tek polovinom iduće godine.
Na kraju, možemo zaključiti da su predstavnici Vlade, odnosno Ministarstva rada i privrede odlučni u tome da se tekst nacrta zakona dovrši po svaku cenu i uputi na javnu raspravu, s druge strane sindikati, predstavnici udruženja poslodavaca i stručna javnost su odlučni u tome da je od samog početka rasprava o novom zakonu otišla u pogrešnom pravcu, da nije transparentna uz uvažavanje svih relevantnih učesnika u njegovom donošenju.
Udruženi sindikati Srbije Sloga se javno zahvaljuju organizatorima Okruglog stola, Industrijskom sindikatu Srbije i njegovom predsedniku Draganu Matiću, kao i Bojanu Lađevcu i Fridrih Ebert fondaciji na veoma dobro organizovanom i konstruktivnom skupu. Posebna zahvalnost se upućuje i stručnoj javnosti, profesoru Kuliću, profesoru Marinkoviću i profesoru Mihajloviću – čiji su se stavovi poklopili sa idejama USS Sloga i sindikata okupljenim u Srpskom sindikalnom frontu.
Informativna služba Udruženih sindikata Srbije “Sloga”