Beograd, 8. Jul 2014. – Još jedan udarac na građane Srbije. Pooštravanjem uslova za odlazak u penziju i izjednačavanjem starosne granice žena i muškaraca na 65 godina, Srbija će se naći na rubu demografske katastrofe uz sve prateće simptome biološkog izumiranja. Najavom izmena Zakona o PIO Vlada Srbije nam sadi šljivu pod koju ćemo se do kraja veka svi okupiti.
Ključ rešenja sadašnjeg disbalansa između broja zaposlenih i broja penzionera leži isključivo u podizanju proizvodnje, zapošljavanju i otvaranju novih radnih mesta, kao i poboljšanju uslova svakodnevnog života i podizanju kvaliteta zdravstvenih usluga, a nikako u dodatnom pooštravanju uslova za odlazak u penziju koje od nas zahtevaju međunardne institucije poput MMF-a.
Prema predlogu izmena Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), koje je Ministarstvo rada I zapošljavanja objavilo na svom sajtu, uslovi za odlazak u penziju žena i muškaraca bi do 2032. godine trebalo da izjednače.
Prošle godine, na Međunarodni dan starih, Brankica Janković, tadašnji državni sekretar Ministarstva rada rekla je Agenciji Tanjug da se, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, Srbija nalazi u poodmakloj fazi demografskog starenja, jer je prema popisu iz 2011. godine, od 7.186.862 građanina Srbije, starijih od 65 godina bilo 1.177.766.
Ona je kazala da se položaj starih nikako ne može nazvati dobrim i povoljnim, jer je među najstarijom poulacijom najviše siromašnih, što je problem na kome treba da se radi u narednom periodu.
Još gori je bio izveštaj Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, po kome stari čine 16,8 odsto stanovništva i da je Srbija sa prosečnom starošću stanovnika od 41,6 godina, jedna je od najstarijih zemalja i to ne samo u evropskim, već i u svetskim okvirima.
Procenat osoba starijih od 65 godina će do 2030. godine iznositi najmanje 22 odsto, što je skoro svaki peti stanovnik, navodi Batut i kaže da je svaka druga osoba starija od 65 godina bila na bolničkom lečenju zbog bolesti srca i krvnih sudova, a zbog malignih bolesti ili sa dijagnozom bolesti koštano-mišićnog sistema i vezivnog tkiva, na bolničkom lečenju našla se svaka treća osoba starija od 65 godina.
Sa starenjem, kako je navedeno, raste i rizik od demencije, a tokom prošle godine u bolnici je završilo 1. 401 stara osoba sa dijagnozom demencije.
Ukupno je 19.617 starih osoba hospitalozovano od posledica povreda i trovanja, a glaukom kao drugi najčešći uzrok slepila bio je uzrok hospitalizacije kod 1.358 osoba.
A prema procenama demografa ukoliko ubuduće bude umiralo za 30 odsto više ljudi nego što se rađa, već 2032. godine biće nas za čitav milion manje nego danas, odnosno samo oko 6,5 miliona. Ako se ovaj strašni trend nastavi, za 25 godina svaki četvrti stanovnik Srbije biće stariji od 65 godina!
Posle ovih alarmantnih procena, Ministarstvo za rad i socijalnu politiku izradilo je Nacrt strategije za podsticaj rađanja.
Vladin predlog za ohrabrenje mladih parova predviđao je: ukidanje PDV-a za hranu, odeću, obuću i opremu za decu do tri godine, brže i lakše zapošljavanje mladih, posebno žena, i sprečavanje njihove diskriminacije.
Šta se sve dogodilo u međuvremenu i otkuda ideja za promenu kursa, ali i lošu procenu reforme PIO, tražićemo u pitanjima od Vlade, jer ako se ovaj Predlog izmena zakona usvoji i počne sa njegovom primenom, do kraja 21. veka ispuniće se i Kremansko proročanstvo o sudbini Srpske nacije.
A već od 2032. godine slobodno možemo početi sa prebrojavanjem i traženjem hladovine ispod šljive koju simbolično Vlada Srbije namerava da zasadi 1. janura sledeće godine kada bi trebalo da počne i primena izmenjenog zakona o PIO.
Informativna služba