Београд, 8. Јул 2014. – Још један ударац на грађане Србије. Пооштравањем услова за одлазак у пензију и изједначавањем старосне границе жена и мушкараца на 65 година, Србија ће се наћи на рубу демографске катастрофе уз све пратеће симптоме биолошког изумирања. Најавом измена Закона о ПИО Влада Србије нам сади шљиву под коју ћемо се до краја века сви окупити.
Кључ решења садашњег дисбаланса између броја запослених и броја пензионера лежи искључиво у подизању производње, запошљавању и отварању нових радних места, као и побољшању услова свакодневног живота и подизању квалитета здравствених услуга, а никако у додатном пооштравању услова за одлазак у пензију које од нас захтевају међунардне институције попут ММФ-а.
Према предлогу измена Закона о пензијском и инвалидском осигурању (ПИО), које је Министарство рада И запошљавања објавило на свом сајту, услови за одлазак у пензију жена и мушкараца би до 2032. године требало да изједначе.
Прошле године, на Међународни дан старих, Бранкица Јанковић, тадашњи државни секретар Министарства рада рекла је Агенцији Тањуг да се, према подацима Републичког завода за статистику, Србија налази у поодмаклој фази демографског старења, јер је према попису из 2011. године, од 7.186.862 грађанина Србије, старијих од 65 година било 1.177.766.
Она је казала да се положај старих никако не може назвати добрим и повољним, јер је међу најстаријом поулацијом највише сиромашних, што је проблем на коме треба да се ради у наредном периоду.
Још гори је био извештај Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, по коме стари чине 16,8 одсто становништва и да је Србија са просечном старошћу становника од 41,6 година, једна је од најстаријих земаља и то не само у европским, већ и у светским оквирима.
Проценат особа старијих од 65 година ће до 2030. године износити најмање 22 одсто, што је скоро сваки пети становник, наводи Батут и каже да је свака друга особа старија од 65 година била на болничком лечењу због болести срца и крвних судова, а због малигних болести или са дијагнозом болести коштано-мишићног система и везивног ткива, на болничком лечењу нашла се свака трећа особа старија од 65 година.
Са старењем, како је наведено, расте и ризик од деменције, а током прошле године у болници је завршило 1. 401 стара особа са дијагнозом деменције.
Укупно је 19.617 старих особа хоспиталозовано од последица повреда и тровања, а глауком као други најчешћи узрок слепила био је узрок хоспитализације код 1.358 особа.
А према проценама демографа уколико убудуће буде умирало за 30 одсто више људи него што се рађа, већ 2032. године биће нас за читав милион мање него данас, односно само око 6,5 милиона. Ако се овај страшни тренд настави, за 25 година сваки четврти становник Србије биће старији од 65 година!
После ових алармантних процена, Министарство за рад и социјалну политику израдило је Нацрт стратегије за подстицај рађања.
Владин предлог за охрабрење младих парова предвиђао је: укидање ПДВ-а за храну, одећу, обућу и опрему за децу до три године, брже и лакше запошљавање младих, посебно жена, и спречавање њихове дискриминације.
Шта се све догодило у међувремену и откуда идеја за промену курса, али и лошу процену реформе ПИО, тражићемо у питањима од Владе, јер ако се овај Предлог измена закона усвоји и почне са његовом применом, до краја 21. века испуниће се и Креманско пророчанство о судбини Српске нације.
А већ од 2032. године слободно можемо почети са пребројавањем и тражењем хладовине испод шљиве коју симболично Влада Србије намерава да засади 1. јанура следеће године када би требало да почне и примена измењеног закона о ПИО.
Информативна служба