Београд, 23.05.2018.
Извор: ТВ Н1.[divider]Председник синдиакта Слога Жељко Веселиновић изјавио је у Новом дану ТВ Н1 да се ситуација у турској фабрици Кајзен у Смедереву не разликује много од већине других фирми у Србији, у којима радници раде за ниске плате под катастрофалним условима. Страним инвеститорима је у Србији дозвољено да раде шта хоће, оценио је он.
Када је турска компанија Кајзен током 2016. године најављивала да ће отворити фабрику у Смедереву говорило се да ће се радницима обука плаћати 10.000 динара, да ће за топли оброк добијати 1.700 динара и да ће имати плаћени превоз.
Тада је речено да ће у смедеревском текстилном погону у почетку радити 270 људи, да ће до јуна 2017. године број запослених порасти на 800 са пројекцијом да у наредних неколико година упосле око 2.500 радника.
Данас је ситуација, према речима Веселиновића, потпуно другачија – у Кајзену су сви радници запослени на одређено време за плату од 25.000 динара, 300 радница користи један тоалет, а запосленима је забрањено да формирају синдикат. Радници притом трпе свакодневни мобинг, тортуру и сексуално узнемиравање, тврди председник синдиката Слога.
Будући да је радницима каснила редовна зарада и да им шест месеци није исплаћен прековремени рад, запослени у Кајзену су 11. маја обуставили производњу, и у току дана им је исплаћен новац који им се дугује, каже Веселиновић и додаје да је већ наредног дана, седморо запослених позвано код директора производње како би им био уручен отказ.
Веселиновић тврди да је директор застрашивао раднике тврдећи да су објављивањем фотографија из фабрике одали службени тајну, и да су четири раднице из страха потписале споразумни раскид уговора о раду, док је троје радника одбило да потпише.
“Речено је да ће добити отказ на кућну адресу. Никоме још није стигао отказ. Волео бих да видим шта пише. Да ли пише да су добили отказ због објављивања фотографија на Фејсбуку, па да тужимо”, каже он.
Веселиновић каже и да послодавац по Закону не може да се понаша као турски Кајзен. После пробног рада од три месеца радници који су задовољили, како каже, требало би да добију уговор за стално, а на минималну плату би требало да добију још 20 одсто, објашњава он.
Закони се, међутим, не поштују јер је страним инвеститорима у Србији дозвољено да раде шта хоће, каже председник Слоге. Председник Републике, како каже, иде у проблематичне земље и инвеститорима нуди све погодности.
“Поред тих огромних субвенција, њима је дозвољено све, радницима могу да раде шта хоће”, истиче он.
Веселиновић ипак није знао да каже да ли је Кајзен добио субвенције од државе и о колико новца је реч. На питање како онда може да тврди да турски послодавац добија новац из државног буџета ако не постоји ниједан папир или јавни податак о томе, председник синдиката Слога рекао је да “сви знамо да добијају субвенције”, а да папира нема, јер је ово “Дивљи запад”.
Слога се поводом проблема у Кајзену обратила писмом министру рада Зорану Ђорђевићу у којем га је подсетила на његове речи да ниједан радник не може добити отказ због синдикалног организовања, али одговор и даље чекају.
Притом је инспекција рада, од свих наведених неправилности у Кајзену, утврдила само да радник за чишћење флека на мајицама и радница која чисти тоалет нису адекватно обучени за тај рад.
Радници Кајзена од пословодства су добили папир шта треба да кажу ако их инспекција нешто пита и то су морали да науче као песмицу, каже Веселиновић и истиче да то показује да је турски инвеститор само фиктивно предмет интересовања.
Веселиновић је и члан одборничке групе Савеза са Србију у Скупштини Београда, али истиче да његово синдикално деловање није мотивисано дневном политиком.
Каже да се Слога прикључила Савезу за Србију како би једног дана ушла у републички парламент и спречила усвајање антирадничких закона.
[divider]
[divider]
…