Sindikat Sloga izražava duboku zabrinutost zbog sve češćeg upozorenja uglednih srpskih ekonomista koji u javnosti ukazuju na dramatičan odnos plata, niskog standarda i kupovne moći građana sa najgorim mogućim scenariom da će se taj trend nastaviti.
Ovo ima ozbiljne posledice po život radnika i njihovih porodica, kao i po samu stabilnost ekonomije, jer prema trenutnim zaradama koje prima većina stanovnika Srbije, posebno kupovnoj moći i visokim cenama u odnosu na okruženje, jasno je, vidi se i oseća da se suočavamo sa najvećim padom životnog standarda građana Srbije u istoriji naše zemlje, što je izuzetno uznemiravajuća vest za radnike svih sektora.
Ovo pogoršanje situacije predstavlja ozbiljan udarac za sve one sa niskim primanjima koji su već suočeni sa brojnim teškoćama, poput gladovanja i mnogobrojnih odricanja zbog visokih cena osnovnih životnih namirnica i cene struje.
Sindikat Sloga smatra da je neophodno preduzeti što hitnije i odlučne korake kako bi se zaustavio ovaj negativan trend. Pozivamo vladu, poslodavce i relevantne institucije da preduzmu sledeće mere:
Hitno sprovesti sveobuhvatnu analizu i reviziju sistema zarada i penzija kako bi se identifikovali uzroci ovog dramatičnog pada standarda. Potrebno je razviti transparentne ekonomske politike koje podstiču domaće investicije, posebno u sektoru poljoprivrede i proizvodnje hrane i zaustaviti monopoliste da formiraju cene hrane koje su veće nego u okruženju, kao i nekontrolisanog uvoza onoga što sami proizvodimo.
Što hitnije povećati minimalnu zaradu na nivo koji obezbeđuje pristojne uslove života za radnike i njihove porodice. Minimalna zarada bi trebala biti u skladu sa troškovima života, inflacijom i produktivnošću rada.
Ojačati dijalog između sindikata, vlade i poslodavaca kako bi se postigao konsenzus o odlukama koje će podržati rast zarada.
U suprotnom, suočavamo se sa neizbežnim ekonomskim slomom, jer se za sadašnju zaradu, za koju se od strane Vlade i najviših državnih funkcionera, tvrdi da je veća nego ikada može kupiti tri puta manje prehrambenih proizvoda u poređenju sa vremenom kada su pre više od decenije preuzeli vlast.
Informativna služba
.